Autorką projektu jest inż. arch. Nikola Obłokowska absolwentka Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki. Projekt 3 POINTS Apartments powstał na potrzeby pracy dyplomowej inżynierskiej.

W Polsce jest sześć miejsc, gdzie stykają się trzy państwa. Jednym z nich jest Porajów – wieś na Dolnym Śląsku. Obecnie na terenie Worka Turoszowskiego czynnie prosperują dwa duże zakłady pracy: Kopalnia węgla brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów, które mają kontynuować swoją działalność do 2044 roku. Skutkiem zakończenia działalności tych zakładów będzie utrata miejsca pracy dla tysięcy mieszkańców regionu. Naprzeciw problemom jakim przyjdzie zmagać się za kilkadziesiąt lat wychodzi turystyka. Rozwój turystyki jest niewątpliwie istotnym impulsem dynamizującym rozwój społeczno-ekonomiczny. Jego znaczenie przejawia się w wysokiej zdolności do generowania nowych miejsc pracy, podnoszenia jakości życia lokalnych społeczności, podwyższania konkurencyjności regionów.  W Porajowie i okolicach turystyka nie jest rozwinięta, mimo ogromnego potencjału ze względu na położenie tego regionu. Teren za pomocą nowego ciekawego obiektu, zyskałby nowy charakter, nowe serce i nowe życie.

W okolicy brak takiego miejsca jak te projektowane, gdzie obok ciekawej formy znajdziemy też piękne górskie widoki połączone z tropikalnym klimatem palm nawiązującym do Włoskich Dolomitów. To miejsce, w którym chciałby być i odpoczywać każdy. Teren od wielu lat potrzebował miejsca nie tylko przyjaznego dla turysty, ale również miejsca w którym swój wolny czas będą mogli spędzać okoliczni mieszkańcy. Jest oazą spokoju dla rodziców, jak i też miejscem najlepszej zabawy dla najmłodszych. Jest miejscem dla miłośników palm, strefy SPA oraz długich kąpieli w jacuzzi, jak i też miejscem dla poszukiwaczy górskich szlaków.

Projektuje się obiekt, w którego skład wchodzą trzy budynki przeznaczone na pobyt krótkoterminowy tj. dwa apartamentowce wraz z budynkiem do spędzania czasu wolnego dla potencjalnych gości lub lokalnych mieszkańców. Zaprojektowano trzykondygnacyjne budynki: budynek A oraz budynek C na każdej z kondygnacji zawiera apartamenty z aneksem kuchennym, łazienką i częścią sypialnianą,  apartamenty usytuowane na parterze wyposażone są w jacuzzi zewnętrzne, natomiast budynek B jest podzielony funkcjonalnie tj. na pierwszej kondygnacji znajduje się recepcja, restauracja z Polską kuchnią wraz z zapleczem oraz toalety, kondygnacja druga obejmuje kawiarnię połączoną z bawialnią dla dzieci oraz toalety, trzecia, a za razem ostatnia kondygnacja stanowi salę fitness wraz z szatnią i węzłem higieniczno-sanitarnym oraz pomieszczenia przeznaczone na zabiegi SPA. Na każdej z kondygnacji występuje klatka schodowa ewakuacyjna.

3 POINTS Apartments zaprojektowano jako obiekt wolnostojący, trójkondygnacyjny z garażem podziemnym. Budynki wzniesione w technologii monolitycznej żelbetowej. Inspiracją do stworzenia tego projektu była zabudowa przysłupowa Dolnego Śląska.

W projekcie postanowiono pokazać możliwości nowoczesnych technologii i jednocześnie podkreślić piękno historycznej regionalnej architektury. W wyniku zastosowania charakterystycznych detali oraz dwuspadowego dachu powstał obiekt, który stanowi kontynuację budownictwa z dawnych czasów. Aby całości nadać nowoczesnego charakteru użyto szklane fasady połączone z drewnianą elewacją i surowym betonowym wykończeniem otoczenia.

Cechą charakterystyczną dla projektowanych budynków jest zabawa formą nawiązującą do zabudowy łużyckiej. Nowoczesnym nawiązaniem do zabudowy przysłupowej są elewacje budynków. Drewnianymi kontrastowymi do reszty elewacji czarnymi łukami zastosowanymi na elewacji budynku A i C nawiązuje się do przysłupów, które ówcześnie miały za zadanie odciążyć drewniane ściany budynków. Kolejnym elementem jakim nawiązano w projekcie do ludowej architektury są belki kratownicowe, które ówcześnie pełniły funkcję podporową, ale i również dekoracyjną. Układ i rozmieszczenie belek wykazywało wiele wariantów. W projekcie elewacji zastosowano krzyże wykonane z drewna, kilka z nich w kolorze pudrowego różu co nawiązuje do logo obiektu i utrzymanej pastelowej stylistyki.  Kolejnym detalem mającym swoje korzenie w budownictwie Bogatyni są drewniane pionowe listwy tzw. lamele, które przytwierdzone są do fasady każdego z budynków. Całość założenia jest budowana na zasadzie silnego kontrastu czerni z drewnem i pastelowymi kolorami.

Podczas projektowania autorka starała się stworzyć przestrzeń o wysokiej jakości, która będzie ciekawa i przyjazna zarazem. Budynki stanowią unikatowy element architektury łużyckiej. Bogaty program użytkowy ma zachęcić gości oraz tutejszych mieszkańców do aktywnego wypoczynku oraz daje możliwość korzystania z obiektu na wiele sposobów.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.