Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu (Koło Pszczelarzy w Bogatyni) chce od kwietnia do czerwca organizować w Bogatyni warsztaty pszczelarskie.

Bogatyńska pszczoła, fot. archiwum

Stowarzyszenie zwróciło się do samorządu o wsparcie. Planowane są m.in. warsztaty dla dzieci „Dbajmy o pszczoły". Planowane jest przeprowadzenie 45-minutowych warsztatów, podczas których uczestnicy zostają wprowadzeni świat pszczół dzikich i gospodarskich, dowiadują się dlaczego pszczoły są niesamowite i że zawdzięczamy im iększość owoców i warzyw, które na co dzień spożywamy. Zajęcia zawierają w sobie edukację przyrodniczą i leśną, ponieważ naturalnym środowiskiem pszczół jest właśnie las. Warsztaty mają za zadanie pobudzić kreatywność uczestników dając im możliwość udziału w interaktywnych zajęciach przyrodniczych, oddziaływających na wszystkie pięć ludzkich zmysłów, ukierunkowanym na pozbawienie uczestników lęku w obcowaniu z owadami zapylającymi, poznanie pszczół i innych owadów zapylających oraz pracy pszczelarza, a także otaczającej nas przyrody w środowisku wiejskim i miejskim.

Cel główny projektu wpisuje się bezpośrednio i wprost w obszar edukacji obywatelskiej, która odnosi się do wychowania człowieka do życia w społeczeństwie obywatelskim i przygotowuje go do roli obywatela. Edukacja obywatelska ma bardzo szeroki zakres, w ramach projektu będzie ona dotyczyła zagadnień związanych ze równoważnym rozwojem, dziedzictwem przyrodniczym, edukacją ekologiczną oraz edukacją leśną.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję spróbowania na wafelkach różnych gatunków miodu, dzięki czemu będą mogli poczuć różnice w smaku oraz w konsystencji miodów odmianowych.

Miejsce realizacji — pasieka „Dziadek z Wnukami" w Porajowie.

Zadanie 2 proponowane przez stowarzyszenie to zabiegi lecznicze wraz zakupem leków.

Zadanie ma na celu poprawę przeżywalności rodzin pszczelich w pasiekach na terenie gminy Bogatynia. Z roku na rok populacja owadów zapylających maleje ze względu na coraz częstsze występowanie chorób pszczół: zgnilec amerykański, nosema ceranae i inne. Stają się one coraz groźniejsze i powodują coraz większe straty w rodzinach pszczelich. Dlatego zachodzi konieczność zakupu leków. Pomoc pszczelarzom zmobilizuje ich do większego dbania c swoje pasieki, zachęca pszczelarzy niezrzeszonych do wstępowania w szeregi Koła, a młodych ludzi do przejmowania pasiek od swych krewnych (dziadkach, ojcach) i dalszego hodowania pszczół, co jest ważne pod względem bezpieczeństwa ekologicznego zarówno gminy jak i społeczeństwa.

Opisy pochodzą z wniosku o dofinansowanie 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.