18-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego usłyszał zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz prowadzenie pojazdu pomimo sądowych zakazów. Mężczyzna kierując pojazdem marki Volkswagen zlekceważył nadawane mu sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania i zaczął uciekać. Po wjechaniu do parku porzucił pojazd i uciekł. Został zatrzymany następnego dnia przez policjantów z Wydziału Kryminalnego zgorzeleckiej komendy. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Na zdjęciu policjant prowadzący zatrzymanego, fot. KPP w Zgorzelcu 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy na jednej z ulic w mieście próbowali zatrzymać do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Volkswagen. Ten jednak pomimo nadawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych do zatrzymania zaczął uciekać. Wjechał do parku, jednak ścieżka była nieprzejezdna i kierujący porzucił pojazd i kontynuował ucieczkę pieszo. Funkcjonariusze rozpoznali mężczyznę, którym okazał się 18-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego znany im z wcześniejszych czynności służbowych.

Kolejnego dnia funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali uciekiniera, który trafił do zgorzeleckiej komendy. 18-latek usłyszał już zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz kierowanie pojazdem pomimo sądowych zakazów.

Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

Przypominamy, że za złamanie sadowego zakazu sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Pamiętajmy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych należy zwolnić i zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może nam grozić odpowiedzialność karna.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.