W dniach 12-14 września 2023 r., w ramach projektu pn. "Bogatyński Młodzieżowy Chór Patriotyczny i Młodzieżowy Zespół Doradczy przy Burmistrzu w Bogatyni na lekcji żywej historii w stolicy Polski", odbyła się wycieczka do Warszawy. W wycieczce wzięło udział 49 uczniów ze wszystkich szkół w Gminie Bogatynia. Koszt wycieczki w kwocie 44950,00 zł został w całości sfinansowany przez Fundację PGE.

W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili PGE Narodowy, który jest wielofunkcyjną areną wydarzeń sportowych i rozrywkowych. Podczas zwiedzania stadionu uczestnicy wycieczki zapoznali się z trasą kibica. Odwiedzili także wszystkie miejsca, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek. Z punktu widokowego podziwiali panoramę obiektu.

Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego miejsca przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiego narodu - Powstania Warszawskiego, które jest po dziś dzień przykładem heroizmu, męstwa i walki. Uczestnicy obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców oraz film pt. „Miasto ruin”, który jest komputerową rekonstrukcją zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w tym szczególnym miejscu była okazją do poznania, w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem dla uczniów była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenia tego, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w przeszłości.

Wizyta w muzeum pozostawiła niezapomniane wrażenia i była dla uczniów prawdziwą, żywą, lekcją historii i patriotyzmu.

W środę 13 września uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili Ministerstwo Edukacji i Nauki. Podczas wizyty w MEiN towarzyszył im Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Pan Wojciech Dobrołowicz wraz z zastępcą Panią Aleksandrą Ratajczak. Z uczestnikami wycieczki spotkała się Pani Minister Marzena Machałek, która opowiedziała o swojej pracy. Na koniec wszyscy uczniowie spotkania otrzymali z rąk Pani Minister upominki.

Z gmachu MEiN wszyscy, wraz Panem Burmistrzem, Panią Burmistrz i Panią Minister Machałek, udali się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Celem wizyty w tym szczególnym miejscu było poznanie funkcjonowania jednej z najważniejszych instytucji państwa prawa. W trakcie pobytu w Sejmie uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca posłów. Ciekawym punktem programu w tym dniu, który dostarczył uczniom wielu emocji, był wjazd windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Panorama stolicy pozostawiła niezapomniane wrażenia 

Ostatni dzień pobytu w stolicy rozpoczęto od wizyty w Centrum Nauki Kopernik - interaktywnym muzeum, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Miejsce to rozbudziło ciekawość świata uczniów, którzy przeprowadzali doświadczenia na interaktywnych wystawach i w ten sposób poznawali prawa nauki. Szybko okazało się, że to wciągająca i fascynująca przygoda. 

Następnie wszyscy udali się na Stare Miasto, gdzie zobaczyli m.in. Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca i Pomnik Warszawskiej Syrenki. Spacerując przez Krakowskie Przedmieście, uczniowie poznali historię Kościoła Św. Anny i Pałacu Prezydenckiego. Tuż przed godziną 15.00 wszyscy udali się przed Grób Nieznanego Żołnierza, aby zobaczyć zmianę warty.

Ostatnim punktem naszego pobytu w stolicy było zwiedzanie Łazienek Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, którą tworzy rozległy teren pałacowo-parkowy oraz zespół kilku historycznych ogrodów.

Wyjazd do Warszawy dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

tekst i foto: SP w Działoszynie

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.