Czeska policja ostrzega przed zbliżającą się zimą. W związku z tym kierowcy powinni w porę pomyśleć o wymianie opon na zimowe. W przypadku pojazdu wyposażonego w opony letnie droga hamowania na oblodzonej drodze może wydłużyć się nawet o jedną czwartą.
Fot. archiwum bogatynia.info.pl
Intensywniejszych opadów śniegu jeszcze nie było, a mimo to policja ostrzega, że opłaca się zmieniać opony na czas. Temat opisują przygraniczne media. „Coraz więcej kierowców boryka się z obowiązkiem opon zimowych. Niektórzy już się zmienili, a ci bardziej zahartowani mogą jeszcze czekać na pierwsze przymrozki i śnieg. Wyjaśnijmy, czym właściwie jest obowiązkowe wyposażenie zimowe” – powiedziała w komunikacie prasowym rzeczniczka policji Zuzana Churaňová, cytowana przez dziennik Liberecka Drbna. Kierowcy w Czechach są zobowiązani do używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeżeli:
1. Na drodze występuje ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu;
2. ze względu na warunki atmosferyczne można założyć, że podczas jazdy na drodze może zalegać ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu.
Zdaniem rzeczki czasowa zmiana opon na zimowe się opłaca. „A to przede wszystkim zasługa tego, że w niskich temperaturach opony zimowe lepiej trzymają się nawierzchni. W przypadku pojazdu wyposażonego w opony letnie droga hamowania na oblodzonej drodze może być nawet o jedną czwartą dłuższa, a pojazd jest też bardziej podatny na poślizg” – dodała. Kierowca, który naruszy ten obowiązek, może narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo i zostać ukarany na miejscu mandatem do 2000 koron. „Jeżeli dalsza jazda na oponach niezgodnych z przepisami mogłaby zagrozić bezpieczeństwu i płynności ruchu drogowego, policja ma również prawo zabronić kierowcy dalszej jazdy” – dodała Churaňová. Policjanci przestrzegają także kierowców, aby zwracali większą uwagę na odcinki dróg oznaczone niebieskimi słupkami. „W ten sposób zaznacza się miejsca, w których może nastąpić nagłe tworzenie się szronu lub lodu. Z reguły są to mosty. Mosty są niebezpieczne, ponieważ podczas zimnej pogody jezdnia zamarza zarówno powyżej, jak i poniżej. Oblodzenie może zaskoczyć kierowcę również podczas jazdy na odcinku otoczonym drzewami i bujną roślinnością. Zwłaszcza przy wchodzeniu lub wychodzeniu z takich miejsc. Należy również spodziewać się śliskiej drogi ze względu na opadłe liście z drzew. Dlatego należy zachować ostrożność podczas jazdy w taką pogodę i odpowiednio dostosować prędkość pojazdu” – dodała rzeczniczka.