Policjanci apelują zarówno do kierowców jak i pieszych by w okresie jesiennym zachowali szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach. Zmotoryzowani powinni zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Piesi powinni pamiętać o noszeniu elementów odblaskowych, a przechodząc przez przejście dla pieszych kierowali się zasadą ograniczonego zaufania.

Fot. bogatynia.info.pl

Jesienna aura nie sprzyja kierującym, warunki na drodze są zmienne i bardziej niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oprócz opadów deszczu, mgły czy wcześnie zapadającego zmroku, dodatkowym utrudnieniem są leżące na drogach liście, przez które droga hamowania może się wydłużyć.

Dlatego zgorzeleccy policjanci apelują o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zachęcamy do sprawdzenia stanu ogumienia i oświetlenia swoich pojazdów, zadbania o czystość szyb i sprawność wycieraczek. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i naszych umiejętności i nie przekraczajmy dopuszczalnej prędkości. Jeżeli występują niesprzyjające warunki atmosferyczne, kierowcy powinni zwolnić do takiej prędkości, która pozwoli im kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

Szczególny apel kierowany jest również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania również ma zastosowanie. Pamiętajmy, że używanie odblasków kiedy zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, znacznie poprawia naszą widoczność dla nadjeżdżających pojazdów, a tym samym może uratować nasze życie. Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów. Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Dlatego najlepiej umieścić je nisko sylwetki, zarówno z przodu jak i z tyłu.

Dla własnego bezpieczeństwa nośmy odblaski zawsze wtedy, gdy jest słaba widoczność, niezależnie czy poruszamy się w obszarze zabudowanym, czy też nie, czy w dzień, czy w nocy. Bądźmy widoczni dla kierowców.

Źródło: KPP w Zgorzelcu 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.