Urząd Miasta i Gminy ogłosił konsultacje nad Gminnym Programem Rewitalizacji Bogatyni na kolejne niemal 10 lat. Zaplanowano zadania za prawie 100 mln zł. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć. 

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zawiadomił o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Uchwały Rady Miejskiej w Bogatyni w sprawie zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji. Konsultacje mają na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag do wyżej wymienionego projektu uchwały. Konsultacje przeprowadzone będą od 7 sierpnia 2024 r. do 12 września 2024 r. Rozpoczną się również konsultacje społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Bogatynia na lata 2024-2033. Konsultacje mają na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag do wyżej wymienionego projektu. Konsultacje przeprowadzone będą od dnia 7 sierpnia 2024 r. do dnia 12 września 2024 r.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Bogatynia do konsultacji (link) opublikowano na oficjalnej stronie internetowej Urzędu. Tam również podano metody konsultacji. Sam dokument zawiera 172 strony i powstał we współpracy z Wielkopolską Akademią Nauki i Rozwoju oraz Krajowym Instytutem Jakości.

Jak możemy przeczytać w dokumencie rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji. Definicja ta odwołuje się do najważniejszych zasad skutecznej rewitalizacji. Przede wszystkim jest to proces wieloletni, kompleksowy, zakładający włączenie społeczne, partnerstwo i wielopoziomowe zarządzanie oraz adresowany jest tylko do obszarów znajdujących się w głębokim kryzysie. Kluczową płaszczyzną wyboru działań rewitalizacyjnych jest sfera społeczna, która następnie musi być przedmiotem koordynacji działań w tym, i w innych obszarach: gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym, technicznym. Z tego względu, nadawanie nowych funkcji, remonty lub modernizacja techniczna infrastruktury muszą stanowić jedynie narzędzie, a nie cel rewitalizacji. 

Na terenie Gminy Bogatynia wyznaczono 4 podobszary rewitalizacji, nieposiadające ze sobą wspólnych granic.: Bogatynia III, Sieniawka, Posada, Wolanów. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.