Uroczysta akademia z okazji Dnia Energetyka, którą zorganizowano 6 września w Elektrowni Turów, Oddziale spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, była okazją do podziękowania energetykom za ich niezawodną pracę.

Znaczenie Elektrowni Turów jako stabilnego wytwórcy energii, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz szanse wynikające z programów rozwojowych opracowywanych przez spółkę PGE GiEK to najważniejsze tematy podejmowane podczas uroczystości.

- Turów od kilkudziesięciu lat jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej energetyki i gospodarczej mapie Dolnego Śląska. To stąd płynie energia elektryczna, dostarczana finalnie do około 3,7 mln gospodarstw domowych. Kompleks, który elektrownia tworzy z kopalnią, jest też jednym z najważniejszych ogniw spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - napisał w liście do pracowników Elektrowni Turów Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Prezes Kaczorowski nawiązując do wyzwań związanych z transformacja energetyki podkreślił, że zadaniem i celem spółki jest przeprowadzenie koniecznych zmian w duchu odpowiedzialności za zabezpieczenie przyszłości kilkunastu tysięcy osób pracujących w kopalni i elektrowni, kilku tysięcy pracowników spółek zależnych, a także mieszkańców regionów pośrednio związanych z PGE GiEK.

- Region turoszowski posiada silny potencjał rozwojowy, oparty nie tylko na węglu czy odnawialnych źródłach energii i my ten potencjał dobrze wykorzystamy. Przyszłościowe projekty będziemy chcieli zrealizować jeszcze przed 2030 roku, aby już w niedalekiej przyszłości generowały miejsca pracy dla pracowników spółki, którzy zdecydują się na zmianę zawodu. Rozmowy w tej sprawie już się toczą na wielu szczeblach – dodał prezes.

Marek Mróz, Dyrektor Oddziału Elektrownia Turów, podkreślił znaczenie kierowanego przez niego zakładu w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju i niezależności energetycznej na jego południowo-zachodnim krańcu. Ponadto przybliżył zebranym aktualne dane techniczne oddziału i wymienił zrealizowane inwestycje, pozwalające turoszowskiej elektrowni spełnić najostrzejsze unijne wymogi środowiskowe. Przypomniał także o wyzwaniach ostatnich lat związanych z dynamicznymi zmianami systemowymi i rosnącym znaczeniu mocy zainstalowanej w OZE, zmieniającej dotychczasową rolę Elektrowni Turów, która pracuje obecnie w trybie regulacyjnym.

Podziękowania dla pracowników

Do stałych punktów programu akademii należy uhonorowanie wyróżnieniami, branżowymi odznaczeniami i medalami państwowymi szczególnie zasłużonych pracowników Elektrowni Turów. Podczas uroczystości kilkudziesięciu pracowników otrzymało Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za Długoletnią Służbę”. Przyznano dwie odznaki resortowe „Za zasługi dla Energetyki". Dyrektorzy Elektrowni Turów wręczyli również trzy odznaki zakładowe „Zasłużony dla Elektrowni Turów”.

Ponadto cztery osoby uhonorowano odznakami „Zasłużony Dla Społecznej Inspekcji Pracy Elektrowni Turów”.

Wraz z pracownikami elektrowni Turów w uroczystości wzięli udział, m.in.: senator Waldemar Witkowski, Wicewojewoda Dolnośląski - Piotr Sebastian Kozdrowicki wraz z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Dolnośląskiego - Cezarym Przybylskim, lokalni samorządowcy, przedstawiciele uczelni, spółek i instytucji współpracujących z elektrownią, służb mundurowych, strony społecznej oraz duchowieństwo. Spółkę PGE GiEK reprezentował Waldemar Lutkowski, wiceprezes zarządu ds. wydobycia oraz członkowie Rady Nadzorczej PGE GiEK - Tomasz Konkola, Kazimierz Suchcicki i Adam Żuk. Część oficjalną akademii zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Elektrowni Turów pod batutą kapelmistrza Ryszarda Drużbiaka i z wokalnym wsparciem Elżbiety Kilian.

Galeria zdjęć:

Źródło: Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.