W przypadku planowanej rozbudowy farmy wiatrowej w pobliżu granicy inwestor musi przygotować ocenę oddziaływania na środowisko - OOŚ. Czeskie Ministerstwo Środowiska (MŽP) zdecydowało, że ocenie należy poddać nie tylko oddziaływania skumulowane z istniejącymi elektrowniami wiatrowymi, ale także oddziaływanie na sąsiadujące terytorium Polski. Grupa JRD eksploatuje 13 farm wiatrowych w pobliżu granicy czesko-polskiej i planuje dodać sześć kolejnych. 

Wiatraki obok Opolna - Zdroju podczas budowy, fot. archiwum bogatynia.info.pl

W pobliżu Hrádka, niedaleko osady Václavice, znajduje się drugi co do wielkości park wiatrowy w Czechach, który został ukończony w 2017 roku przez Grupę JRD. Osiemdziesięciometrowe wiatraki o mocy zainstalowanej ponad 26 megawatów (MW) dostarczają do sieci około 60 GWh energii elektrycznej rocznie. Zgodnie z zapowiedzią planu ma do nich dołączyć jeszcze sześć wiatraków o wysokości gondoli od 80 do 90 metrów i średnicy wirnika do 110 metrów, każda o mocy od 2 do 2,2 MW, co da łącznie do 13,2 MW. Ma powstać na gruntach ornych. O sprawie informuje dziennik Liberecka Dębna.

Zamierzenie inwestora jest zgodne z dokumentami zagospodarowania przestrzennego Republiki Czeskiej i regionu libereckiego, jednak plan zagospodarowania przestrzennego Hrádka nad Nisou nie pozwala na realizację takiego przedsięwzięcia i dlatego konieczne będzie zatwierdzenie jego zmiany. Z tego też powodu rada miasta zwróciła się o opinię OOŚ. Już dziś mieszkańcy Václavic odczuwają negatywne skutki wybudowanych farm wiatrowych, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych domaga się oceny pod kątem wpływu hałasu na pobliskie budynki i życie lokalnych mieszkańców. Polskie gminy zwracają się także z prośbą o ocenę wpływu hałasu i efektu stroboskopowego na zdrowie mieszkańców. Prośba o przetworzenie oceny nie jest dla firmy zaskoczeniem. „Od początku naszego projektu przewidywaliśmy konieczność przeprowadzenia pełnej oceny oddziaływania na środowisko – tzw. dużej OOŚ, także ze względu na bliskość granic państwowych i potencjalne oddziaływania transgraniczne. Jesteśmy świadomi znaczenia rzetelne przygotowanie i odpowiedzialne podejście do realizacji takich projektów” – powiedziała wcześniej cytowany przez dziennik Martina Vesecká z grupy JRD. 

Region Liberecki może poszczycić się dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie energetyki wiatrowej. Najstarszym projektem są dwie miejskie elektrownie wiatrowe w Jindřichovicach pod Smrkem, przyłączone do sieci w 2003 roku. Region zajmuje trzecie miejsce w Czechach pod względem liczby elektrowni, z dodatkowo 31 wieżami wiatrowymi ustawionymi w siedmiu lokalizacjach w okolicach Hrádku nad Nisou znajdują się także w pobliżu feydlantu. Według Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ) urządzenia o łącznej mocy zainstalowanej prawie 50 megawatów dostarczyły w ubiegłym roku do sieci prawie 111 gigawatogodzin energii elektrycznej. Nowe projekty są w przygotowaniu także w pobliżu Frydlantu, Českolipsku czy w Podještědí. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.