II etap rewitalizacji Alei Żytawskiej dobiega końca. Po wyprowadzce "Berlinka" wyeksponowanymi obiektami (oprócz "Biedronki") przy odnowionym trakcie są domy przysłupowe i parkowa pergola. Co i kiedy w nich będzie uruchomione?

- Rewitalizacja Alei Żytawskiej jest na ukończeniu. Zapewne wielu z Was pamięta to miejsce: zalane, splądrowane, podpalone domy przysłupowe, zdewastowaną pergolę parkową i tzw. "berlinek". Na szczęście mamy to już za sobą. Dzięki konsekwencji władz lokalnych to miejsce zyskuje nową jakość. Teraz pora na mnie. W przyszłym roku w pergoli otwarta zostanie kawiarnia. W następnym etapie w obu budynkach powstaną hotelowe apartamenty. Od 28 jestem osadzona w branży turystycznej. Moja rodzinna firma prowadzi działalność na obiektach zabytkowych, gdzie oprócz standardowych usług gastronomiczno-hotelarskich fundujemy gościom przygodę. Przygodę w postaci historii. To swoista wartość dodana. Zapewniam, że dla Bogatyni turystyka kulturowa będzie kluczowa w dobie transformacji węglowej - poinformowała Elżbieta Lech-Gotthardt w mediach społecznościowych.

- Dom przysłupowy przy Alei Żytawskiej 30 w Bogatyni to kolejna po translokacji Domu Kołodzieja z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca moja realizacja - dodaje społeczniczka i przedsiębiorczyni w innym wpisie mediów społecznościowych. 
Zniszczony po powodzi w 2010 r, opuszczony, nie zabezpieczony budynek komunalny dzielił los innych niechcianych domów. Za wszelką cenę chciano się ich pozbyć ze śródmieścia. W jedną noc podpalono dachy w trzech domach przysłupowych wzdłuż rzeki Miedzianki. Jednym z nich był przedmiotowy budynek. Pożar doszczętnie strawił konstrukcję i poszycie dachowe. Spłonęły belki stropowe i ściany wewnętrzne oraz dwa biegi schodowe. Zniszczona została stolarka okienna i drzwiowa, resztę dopełnili wandale. Po tych tragicznych w skutkach działaniach PINB wytypował budynek do rozbiórki. Decyzja Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Jeleniej Górze powstrzymała te działanie. Ze względu na usytuowanie budynku w centrum Bogatyni, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego bazaru i ciągu pieszo jezdnego podjęto działania zmierzające do ratowania budynku przed dewastacją. Władze Gminy za namową konserwatora zabytków podjęły decyzję o sprzedaży nieruchomości. Prace konserwatorskie zostały wsparte na przestrzeni lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląski Urząd Marszałkowski oraz Gminę Bogatynia. Przeniesienie bazaru miejskiego i przeprowadzana rewitalizacja Alei Żytawskiej Etap II otwiera nowe perspektywy rozwoju dla tej części miasta, gdzie w oparciu o istniejące zasoby można tworzyć bazę do prowadzenia biznesu. Turystyka kulturowa jest realną przyszłością Bogatyni - opisuje Elżbieta Lech-Gotthardt.

Jeśli chodzi o pergolę, to budowla zmieniła właściciela w 2020 roku. Wcześniej była własnością Gminnej Spółdzielni w Bogatyni. Urząd nie był zainteresowany wówczas kupnem. Przyparkowa pergola powstała w XIX wieku jako pijalnia. Była częścią rozbudowanej architektury z fontanną i oranżerią w tle. Po wojnie przeznaczona była na cele gastronomiczne - z różnym skutkiem.  Na temat remontu pergoli w parku im. C. A. Preibischa pisaliśmy już wielokrotnie (vide: pergola). O rewitalizacji domów i Alei Żytawskiej również wielokrotnie można było przeczytać w naszych publikacjach. Przypominamy felieton na ten temat napisany 10 lat temu: A leją (wodę) zasłużeni.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.