8.01 burmistrz Wojciech Dobrołowicz wydał obwieszczenie o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w sprawie budowy biogazowni w Bogatyni. Znamy już więcej szczegółów planowanego przedsięwzięcia, o którym informowaliśmy już w październiku ubiegłego roku (vide Będzie biogazownia w Bogatyni?).
Okolica Alei Solidarności, to tu powstać ma biogazownia (kolor żółty), zabudowania na dole to PSZOK i budynki GPO, z boku serpentyna toru motocrossowego, grafika na podstawie geoportal.gov
- (...) podaję do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „BIO DECK - BlOgazowy Demonstrator Energii i Ciepła Południowo-Zachodniego Klastra Energii w Bogatyni”, w procedurze zmierzającej do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte na wniosek inwestora - ESV 10 Sp. z o.o. z siedzibą w Siechnicach - poinformował burmistrz Wojciech Dobrołowicz w obwieszczeniu. Biogazownia ma powstać za wysypiskiem i torem motocrossowym. - Lokalizacja inwestycji jest korzystna biorąc pod uwagę potencjalny opór społeczny wobec jej realizacji - przedsięwzięcie otoczone z dwóch stron zwartym lasem oraz terenami przemysłowymi, znacznie oddalone od zabudowań mieszkaniowych - najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości około 700-800 m od granic terenu przedsięwzięcia - możemy przeczytać w raporcie. Inwestycja zajmie powierzchnię ok. 3,2 ha (pow. całości działki ok. 4,32 ha).
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na terenie miasta Bogatynia na działce 1/1, AM 8 obręb Bogatynia II. Przedsięwzięcie będzie polegało na budowie instalacji fermentacji metanowej w procesie beztlenowym (biogazownia) o całkowitej wydajności do 70 000 Mg odpadów/rok i mocy ok. 5,0 MW oraz instalacji przetwarzania odpadów w procesie tlenowym (kompostownia pofermentatu) o wydajności do 40 000 Mg (ton) odpadów/rok. Instalacja będzie przystosowana do przetwarzania związków organicznych zawartych w bioodpadach pochodzenia komunalnego, osadach ściekowych oraz innych bioodpadach i odpadach organicznych pozyskiwanych głównie z terenu województwa dolnośląskiego, a także budowie magazynu biogazu oraz urządzeń wytwarzających energię elektryczną i ciepło w procesie kogeneracji z ich magazynowaniem. Na terenie instalacji prowadzony będzie odzysk odpadów metodą R3-Recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania). Odpady przeznaczone do odzysku stanowić będą odpady inne niż niebezpieczne z następujących podgrup: 02 01, 02 02, 02 03, 02 04, 02 05, 02 06, 02 07, 16 03, 19 08, 20 01, 20 02, 20 03. Głównym celem funkcjonowania instalacji jest produkcja energii odnawialnej wskutek przetworzenia odpadów biodegradowalnych na środek nawozowy.
Przypomnieć należy, że Południowo-Zachodni Klaster Energii działa od 2017 roku i powstał z inicjatywy lokalnych samorządów oraz Grupy PGE. Obecnie klaster koordynowany jest przez Fundację Rozwoju Regionalnego. Kluczowym projektem Klastra ma być .wspomniany "BIO-DECK, BIOgazowy Demonstrator Energii i Ciepła”. Partnerem wiodącym w tym projekcie jest spółka ESV10, która została przyjęta w poczet członków klastra.
Wnioski i uwagi dotyczące postępowania można składać w ciągu 30 dni od daty publicznego ogłoszenia niniejszego obwieszczenia w Urzędzie Miasta i Gminy Bogatynia, tj. od dnia 9 stycznia 2025 r. do dnia 7 lutego 2025 r. siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, ul. 1 Maja 29 , w godzinach urzędowania.