Po dwóch latach Frýdlant ponownie staje się miastem Albrechta von Wallensteina. W dniach od 16 do 18 maja 2025 r. odbywa się tu tradycyjny Festiwal Wallensteina, oferujący bogaty program kulturalny, historyczny i rodzinny. Zwiedzający mogą obejrzeć rekonstrukcje historycznych bitew, koncerty, przedstawienia teatralne, historyczny targ, szermierzy, pokazy sztucznych ogni i pochód z pochodniami z księciem.

Historia na wyciągnięcie ręki – bitwy, parady i życie wojny trzydziestoletniej

Jednym z głównych punktów obchodów jest tradycyjna rekonstrukcja bitwy Albrechta von Wallensteina ze Szwedami, która w tym roku będzie naprawdę spektakularna. Ponad 500 żołnierzy z 26 grup z Czech, Polski i Niemiec będzie rywalizować na łące za restauracją Na Rozcestí w sobotę od godz. 16:00 i w niedzielę od godz. 14:00. Widzowie zobaczą muszkieterów, pikinierów i żołnierzy rondowych, zabrzmią bębny, gwizdki i rozlegną się strzały z szesnastu armat. Będą również chorążowie, którzy przyjadą z Włoch już po raz piąty.

Bitwie towarzyszyć będzie uroczysta parada przez miasto, która w sobotę zakończy się pochodem z pochodniami. Przygotowano na niego 300 pochodni. Przez cały weekend będzie można odwiedzić obozy wojskowe, szpital, łaźnie lub obejrzeć pokazy rzemiosła, dzięki którym z bliska będzie można przyjrzeć się życiu podczas wojny trzydziestoletniej. W tym roku po raz pierwszy pojawi się mistrz katowski z wystawą narzędzi i opowieścią o prawie cierpienia.

„Festiwal Wallensteina to nie tylko historyczny teatr plenerowy, ale także dowód na to, że gdy łączą się wysiłki miasta, stowarzyszeń i setek wolontariuszy, powstaje wydarzenie, które może zainspirować tysiące ludzi. Doceniam fakt, że w tym roku udało nam się przygotować program, który zaoferuje przeżycia dla całej rodziny i upamiętni historię Frýdlantu z godnością” – mówi Dan Ramzer, burmistrz Frýdlantu.

Historyczny targ i atrakcje w każdej uliczce

Integralną częścią festiwalu jest targ historyczny, który w tym roku odbędzie się na placu, przyległych ulicach i w parku. Będzie można obejrzeć i kupić wyroby rzemieślnicze: ceramikę, biżuterię, futra, drewniane zabawki, przyprawy, miód pitny, a także staroczeskie przysmaki i specjały. Będzie wino, piwo, dużo dobrego jedzenia i alternatywne menu dla osób chorych na celiakię. Na terenie parku goście znajdą również herbaciarnię i kawiarnię.

„Dodajemy coś nowego każdego roku. W tym roku na przykład jest to mistrz katowski oraz teatry, które przynoszą zupełnie nowe historie i scenografię. Cieszymy się, że ludzie naprawdę lubią te uroczystości, a ponieważ odbywają się one raz na dwa lata, staramy się, aby każdy rok był wyjątkowy” – mówi Iva Beranová, kierownik działu kultury i turystyki.

Muzyka, teatr, fajerwerki i bogaty program dla dzieci

Scena muzyczna na placu TG Masaryka zaoferuje w piątek i sobotę występy takich zespołów, jak Adam Ďurica, Doctor PP, Celest & Charles, Selfish Murphy, Inflagranti, a także energetyczny koncert w hołdzie dla zespołu RCZ Rammstein. Zespoły muzyczne Trifikus, Duro Nux i Musica Canora zapewnią średniowieczną atmosferę. W sobotni wieczór w stajniach zamkowych odbędzie się wiele tańców, pokazów ognia i przedstawień teatralnych.

Osobny program dla dzieci przygotowano na dziedzińcu ratusza, gdzie zaprezentowane zostaną teatry lalkowe Rolnička, Klubíčko Cvikov i teatr Na cestě, grupa szermiercza Grex-Sever, a także odbędą się warsztaty plastyczne i malowanie twarzy. Rodziny będą mogły odpocząć w strefie ciszy na Hrnčířském náměstí, gdzie znajdą się również zabytkowe karuzele i strzelnica dla dzieci.

Niedzielnym zwieńczeniem Festiwalu Wallensteina będzie program muzyczny zatytułowany „Big'O'Band w baśniowym świecie”, który powstaje we współpracy z zespołem Big'O'Band Marka Ottla i Podstawową Szkołą Artystyczną we Frýdlancie. Połączenie profesjonalnej orkiestry z młodym pokoleniem muzyków i śpiewaków zaowocuje wykonaniem pięknych czeskich piosenek z bajek, takich jak „Niech żyją duchy, Szalenie smutna księżniczka, Lotrando i Zubejda” i wiele innych. Aranżacje specjalnie na orkiestrę i chór Frýdlant napisał Marek Ottl. Efektem tego połączenia będzie nie tylko niesamowite przeżycie muzyczne, ale także ogromne doświadczenie zawodowe dla młodych muzyków. „Dziękujemy miastu Frýdlant, na czele z Danem Ramzerem, za możliwość współpracy. Z niecierpliwością czekamy na 50-głowego smoka na scenie” – powiedziała Petra Dovrtilová, menedżerka zespołu Big'O'Band (Kultura, zs).

Bezpieczeństwo i udogodnienia dla wszystkich

Organizatorzy kładą nacisk na maksymalny komfort i bezpieczeństwo odwiedzających. Podczas obchodów zapewniona będzie współpraca z policją, służbami medycznymi i strażą pożarną. Na miejscu znajdzie się Centrum Informacji Turystycznej, przewijalnia dla niemowląt, parking dla rowerów ze stojakami oraz zróżnicowany program dla osób w każdym wieku. Aby zapewnić najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, na terenie festiwalu nie są dozwolone żadne psy.

„Przygotowania Festiwalu Wallensteina trwają praktycznie cały rok i angażują wiele osób z różnych działów urzędu miejskiego. Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja z policją, strażą pożarną i personelem medycznym jest dla nas również ważna. Doceniamy, że cały trzydniowy festiwal przebiega sprawnie, a goście mogą skupić się wyłącznie na doświadczeniach i zabawie” – dodaje Veronika Bubeníčková, sekretarz urzędu miejskiego.

Informacje praktyczne

 * Wstęp: piątek 200 CZK, sobota 250 CZK, niedziela 150 CZK, bilet ulgowy na dwa dni 300 CZK i bilet na trzy dni 350 CZK.

   Dzieci o wzroście poniżej 130 cm i posiadacze ZTP/P mają wstęp bezpłatny. W sobotę i niedzielę zwiedzający w kostiumach również mają wstęp wolny.

 * Wieża Ratuszowa: Wstęp 50 CZK (dorośli) / 20 CZK (ulgowy), płatność tylko gotówką, bilety do nabycia na wieży.

 * Transport: Specjalny autobus odjeżdża o godz. 00:15 w kierunku Nowe Miasto pod Smrkem – Hejnice – Liberec.

   W sobotę i niedzielę 17 i 18 maja 2025 r. ruch drogowy będzie szczególnie wzmożony.

   W pociągach będą dodatkowe wagony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych!

 * Parking: Miejsca parkingowe są dostępne dla gości po przyjeździe do miasta na ulicy Tovární (do dawnej Tiby) oraz na ulicy Raisova na terenie dawnego tartaku.

   Wszystkie parkingi zostaną oznakowane. Dobra wiadomość jest taka, że parking w Frýdlancie jest bezpłatny!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.valdstejnske-slavnosti.cz

Foto: Radek Petrášek, Marek Sekáč/źródło: mat. pras. Miasto Frydlant

Galeria zdjęć 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.