W Bogatyni doszło do policyjnego pościgu, w wyniku którego zatrzymano 31-letniego mieszkańca powiatu zgorzeleckiego. Mężczyzna kierował volkswagenem, ignorując sygnały do zatrzymania i próbując uciec przed patrolem Komisariatu Policji w Bogatyni.
Fot. KPP w Zgorzelcu
Jak relacjonuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu, nadkom. Agnieszka Goguł: "Policjanci z Referatu Prewencji Komisariatu Policji w Bogatyni podczas służby na terenie miasta próbowali zatrzymać do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Volkswagen. Ten jednak zlekceważył nadawane sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania, przyśpieszył i zaczął uciekać łamiąc przepisy ruchu drogowego. Po krótkim pościgu został zatrzymany."
Okazało się, że 31-latek nie tylko nie zapiął pasów bezpieczeństwa, ale również nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami i złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto, kierowany przez niego volkswagen nie miał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC.
"Jak się okazało uciekinierem był 31-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. Mężczyzna nie korzystał z pasów bezpieczeństwa, nie posiadał wymaganych uprawnień do prowadzenia pojazdów, złamał sądowy zakaz kierowania, a volkswagen nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC" - informuje nadkom. Goguł.
Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do bogatyńskiego komisariatu, a jego pojazd trafił na policyjny parking. 31-latek usłyszał już zarzuty dotyczące niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania pojazdem pomimo obowiązującego sądowego zakazu.
"31-latek usłyszał już zarzut za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz kierowanie pomimo sądowego zakazu" - potwierdza oficer prasowy.
Teraz mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem za swoje czyny. Policja przypomina, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, brak ważnego ubezpieczenia OC również wiąże się z konsekwencjami finansowymi, których wysokość zależy od rodzaju pojazdu i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. Przykładowo, w przypadku samochodów osobowych, brak OC powyżej 14 dni skutkuje opłatą w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
"Przypominamy, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej może grozić do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów" - dodaje nadkom. Goguł.