Bogatynia, 30 czerwca 2025 – Rada Miejska pozytywnie rozpatrzyła ich petycję dotyczącą wzrostu cen ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej (PEC). Petycja, złożona 30 stycznia 2025 roku, oficjalnie wpłynęła do Rady Miejskiej 7 marca 2025 roku.
Fot. archiwum
W dokumencie mieszkańcy wyrazili swoje głębokie zaniepokojenie znacznym wzrostem cen ogrzewania dostarczanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Podkreślili, że obecny poziom cen stanowi „poważne obciążenie finansowe dla wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących kosztów życia, oraz trudności ekonomicznych dotykających mieszkańców naszej społeczności”. Zaznaczyli, że wysokie rachunki za ogrzewanie negatywnie wpływają na sytuację finansową rodzin, seniorów, osób samotnych oraz najmniej zamożnych mieszkańców. Zaapelowali o podjęcie działań mających na celu ograniczenie kosztów ogrzewania i złagodzenie ich wpływu na domowe budżety.
W odpowiedzi na te obawy, mieszkańcy domagali się przeprowadzenia niezależnego audytu mającego na celu ocenę efektywności ekonomicznej funkcjonowania PEC oraz identyfikację możliwości ograniczenia kosztów operacyjnych. Ponadto, zażądali wprowadzenia programów pomocowych dla osób najbardziej dotkniętych wysokimi kosztami ogrzewania, takich jak dopłaty, ulgi lub programy osłonowe. Postulowali również zapewnienie mieszkańcom dostępu do pełnej informacji na temat przyczyn wzrostu cen oraz działań podejmowanych w celu ich ograniczenia. W petycji zawarto także apel o podjęcie działań związanych z poprawą efektywności energetycznej, co może prowadzić do obniżenia kosztów w dłuższej perspektywie.
Petycja była przedmiotem obrad Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bogatyni, która zebrała się 3 czerwca 2025 roku. Po dyskusji z udziałem mieszkańców obecnych na posiedzeniu komisji, Prezesa PEC S.A. oraz Burmistrza, komisja uznała petycję za zasadną w ustalonym zakresie.
W ramach podjętych ustaleń, Rada Miejska zobowiązała się do wystąpienia do PEC S.A. o przedstawianie mieszkańcom wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania spółki. Ponadto, Rada wystąpi do Rządu RP o udzielenie informacji w zakresie możliwości doprowadzenia gazu ziemnego do Bogatyni oraz o utrzymanie tarczy lub innego wsparcia dla mieszkańców.
Rada Miejska w Bogatyni zdecydowała się rozpatrzyć petycję pozytywnie w powyższym zakresie. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bogatyni zostanie zobowiązana do poinformowania o treści podjętej uchwały oraz do jej publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Bogatynia. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują na konkretne działania, które mają przynieść ulgę w ich domowych budżetach.