Podsumowanie Wyników Egzaminu ósmoklasisty w Bogatyni i okolicy.
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty przyniósł zróżnicowane rezultaty w gminie Bogatynia i sąsiednich miejscowościach. Choć ogólne wyniki w regionie są stabilne, warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym szkołom, aby zidentyfikować obszary sukcesów i te wymagające większego wsparcia.
Wyniki w regionie Zgorzelca
W powiecie zgorzeleckim, do którego należy Bogatynia, obserwujemy pewne różnice w średnich wynikach procentowych:
- Węgliniec wyróżnia się najwyższym średnim wynikiem wynoszącym 75,77% przy 60 zdających.
- Zgorzelec (gmina miejska), z 216 zdającymi, osiągnął solidny wynik 73,88%.
- Zawidów (gmina miejska), z 37 zdającymi, zanotował średni wynik 72,59%.
- Bogatynia, z 168 zdającymi, uzyskała średni wynik 61,42%, co plasuje ją poniżej średniej powiatowej.
- Inne gminy, takie jak Pieńsk (58,02%), Sulików (gmina wiejska, 51,97%) oraz Zgorzelec (gmina wiejska, 57,41%), odnotowały niższe średnie wyniki.
Szczegółowe wyniki w Bogatyni
W samej Bogatyni, szczegółowe dane dotyczące szkół podstawowych przedstawiają się następująco:
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni osiągnęła najwyższy wynik wśród bogatyńskich placówek, ze średnią 69,79% przy 52 zdających. To wynik zbliżony do średniej dla większych miast w Polsce.
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater w Bogatyni uzyskała średni wynik 59,35% (40 zdających).
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni zanotowała wynik 57,35% (31 zdających).
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolesława Chrobrego w Bogatyni miała średni wynik 50,20% (15 zdających), co jest najniższym wynikiem wśród szkół w Bogatyni.
Warto również odnotować wyniki dla miejscowości wchodzących w skład gminy Bogatynia:
- Miejscowość Działoszyn wyróżnia się wysokim wynikiem 76,20% przy 10 zdających, co wskazuje na bardzo dobre przygotowanie uczniów w tej lokalizacji.
- Porajów uzyskał wynik 51,15% przy 20 zdających.
Wnioski i perspektywy
Analiza wyników egzaminu ósmoklasisty w Bogatyni i okolicach pokazuje, że poziom przygotowania uczniów jest zróżnicowany. Węgliniec i gmina miejska Zgorzelec wypadły bardzo dobrze, podobnie jak Działoszyn w gminie Bogatynia. Natomiast sama gmina Bogatynia, ze średnim wynikiem 61,42%, plasuje się nieco poniżej średniej dla miast do 20 tys. mieszkańców.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni jest przykładem placówki, która skutecznie przygotowuje swoich uczniów do egzaminu. Niższe wyniki w innych szkołach w Bogatyni mogą wskazywać na potrzebę zintensyfikowania działań wspierających w zakresie przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, szczególnie w Szkole Podstawowej nr 5.
Tegoroczne wyniki stanowią cenną informację dla władz oświatowych, dyrektorów szkół i nauczycieli, pozwalając na identyfikację obszarów wymagających poprawy oraz promowanie sprawdzonych praktyk edukacyjnych.