W ubiegłą sobotę potomkowie rodziny fabrykantów z przedwojennej Bogatyni odwiedzili nasze miasto.
Potomkowie Preibischa zwiedzili Bogatynię, fot. R. Sawicki/BZB
Odwiedziny zorganizowane były przez Bractwo Ziemi Bogatyńskiej. Carl August Preibisch (1819 - 1877) stworzył w Reichenau nowoczesny przemysł tekstylny z parkiem maszyn, poruszanych parą wodną. Spośród innych jego zasług należy wspomnieć o budowie wodociągu, ulicznego oświetlenia gazowego, basenów publicznych, osiedla dla pracowników, zakładu gazowniczego czy palmiarni – w parku, który od niedawna nosi jego imię. Jego synowie ufundowali między innymi istniejącą do dzisiaj salę sportową. Wiele stojących do dzisiaj budynków została zbudowanych z żółtej cegły wytwarzanej w cegielni fabrykanta.
Podstawą działalności były jednak włókiennicze zakłady Preibischa. Jak informuje BZB to był wielki kompleks produkcyjny usytuowany wzdłuż dzisiejszej ulicy Kościuszki, którego resztki to budynek GS-u, dawny hotel „Izerski” i całość zabudowań ciągnących się wzdłuż ulicy i w jej głębi.
To dzięki Preibischowi została zbudowana pierwsza elektrownia, w murach której jest dzisiejszy budynek Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. To dzięki inicjatywie Carla Augusta Preibischa centrum miejscowości miało oświetlenie uliczne zasilane z gazowni pracującej w jego zakładach. To on był pomysłodawcą i fundatorem hali sportowej z basenami przy dzisiejszej ulicy Sportowej. Pierwsze wodociągi. Pierwsza poczta saska. Osiedle pracownicze. Cegielnia. Szpital. Powstała Fundacja Preibischa, która miała swój wkład w zbudowaniu i uruchomieniu wąskotorowej kolei do Zittau.
Wszystkie pozostałości po wielkim przemysłowcu – te, które stoją do dziś – oglądali potomkowie słynnej w Bogatyni rodziny.
Opis historyczny pochodzi ze zstrony bzb.org.pl
Fot. R. Sawicki/BZB: