Wieża widokowa w Mirsku, fot. UMWD

Turyści, którzy regularnie odwiedzają Karkonosze, zauważyli zapewne istotną zmianę w krajobrazie drogi krajowej nr 3

W Radomierzu (gmina Janowice Wielkie) mijali jeszcze niedawno zniszczoną, ledwo widoczną wśród drzew budowlę za murem. Dziś rzuca się w oczy jasna sylwetka i szpiczasty, miedziany hełm odnowionej wieży. Gotycka budowla z trzema oryginalnymi dzwonami z XVI-XVII w. to pozostałość po kościele w Radomierzu, który wyburzono jeszcze w połowie XIX w. Teraz jako wieża widokowa pozwala podziwiać m.in. panoramę Karkonoszy. Aby turyści mogli lepiej „zobaczyć krajobraz”, zarówno w Jeleniej Górze, jak i Mirsku również wyremontowane zostały wieże widokowe. W obu przypadkach w zabytkowych obiektach: w stolicy Karkonoszy to 25-metrowa baszta zamkowa przy ulicy Jasnej, w Mirsku – dawna wieża ciśnień przy ulicy Wodnej.  

Świeradów-Zdrój, fot. UMWDTe zmiany to efekt przedsięwzięcia, na które zdecydowało się pięć gmin dawnego województwa jeleniogórskiego - chodzi o projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość”, który realizują wspólnie Janowice Wielkie, Kowary, Mirsk, Świeradów-Zdrój i stolica regionu – Jelenia Góra. Jego wyróżnikiem jest nastawienie na osoby niewidzące: makiety poszczególnych zabytków, które niewidomi mogą „zwiedzić” dotykając, oraz tablice informacyjne wykonane alfabetem Braille'a.Ponadto w Kowarach odrestaurowano Salę Rajców – reprezentacyjne pomieszczenie XVIII-wiecznego ratusza. Piękne eliptyczne wnętrze służy już nie tylko jako miejsce pracy radnych, ale jako przestrzeń, gdzie organizowane są wystawy artystyczne czy prelekcje. Dzięki unijnej dotacji odnowiono m.in. polichromie na suficie sali i klatkę schodową. Natomiast Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju, w którym już wcześniej można było skosztować tradycyjnie wypiekanego chleba, dzięki pieniądzom z programu regionalnego stał się skansenem - „muzeum chleba” z prawdziwego zdarzenia. We młynie zachowało się oryginalne wyposażenie z 1890 roku, w tym stary piec chlebowy i 6-metrowej średnicy koło młyńskie – unikat na skalę Dolnego Śląska. Turyści na parterze młyna mogą zobaczyć pełny proces produkcji pieczywa, od zmielenia pszenicy, przez wyrabianie ciasta, po wypiek w piecu chlebowym. 

Radomierz (gmina Janowice Wielkie), fot. UMWDPięć inwestycji kosztuje w sumie 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to unijne dofinansowanie z programu regionalnego. Finał prac zaplanowano na październik 2013 r., jednakże większość obiektów odzyskała swój charakter już dużo wcześniej.

PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE:

„ZOBACZYĆ KRAJOBRAZ – DOTKNĄĆ PRZESZŁOŚĆ” - wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie

Beneficjent: Gmina Miejska Świeradów Zdrój
Całkowita wartość projektu:  6 047 468,05 zł
Dofinansowanie z RPO WD:  4 083 463,67 zł
Czas trwania inwestycji: styczeń 2007 r. – październik 2013

Źródło: Biuro Prasowe UMWD

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.