Dziś mijają trzy lata od powodzi, która nawiedziła Gminę Bogatynia. W wyniku tragicznych zdarzeń śmierć poniosły cztery osoby, prawie 1200 bogatyńskich rodzin zostało poszkodowanych. Straty finansowe gminy i mieszkańców oszacowano na kwotę blisko 250 mln zł. Chociaż od powodzi wykonano wiele prac, to jednak w niektórych miejscach skutki żywiołu widoczne są do dzisiaj
Kilkanaście domów zniknęło w „mgnieniu oka”. Fala powodziowa, która przepłynęła przez całe miasto zabierała i niszczyła niemal wszystko co napotkała na swojej drodze… Dzięki solidarności oraz dobroci wielu osób i instytucji, w krótkim czasie udzielona została pomoc finansowa i materialna wszystkim poszkodowanym rodzinom.
Dziś Bogatynia to zupełnie inne miasto. Odbudowa trwa nadal, a do ostatecznego zamknięcia tego procesu pozostało jeszcze kilka miesięcy. Niestety nie każde zadanie zostało wykonane w wyznaczonym terminie. Największe trudności powstały przy odbudowie mostów – główny Wykonawca nie dokończył wyznaczonych zadań i zszedł z placu budowy, nie rozliczając się przy tym z podwykonawcami. Ta sytuacja spowodowała przede wszystkim wydłużenie się procesu inwestycyjnego, nie mniej jednak dzięki podjętym wysiłkom udało się wykorzystać praktycznie całość środków przekazanych na odbudowę.
Dzięki wsparciu ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz budżetu Gminy Bogatynia odbudowane zostały fragmentu muru oporowego na kilku odcinkach rzeki, szczególnie w miejscach gdzie występowało zagrożenie, a także w miejscach gdzie mur oporowy stanowił fundament drogi. Niestety do dziś nie ruszyła największa inwestycja związana z kompleksową odbudową koryta Miedzianki. Szacuje się, że odbudowa może pochłonąć około 190 mln złotych. Za to zadanie odpowiada samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Niebawem zrealizowane zostanę dwie duże inwestycje. Do 30 października zakończą się prace związane z rewitalizacją historycznej części miasta, powstanie tzw. „Aleja Żytawska”, a także zakończone zostaną prace przy budowie trzech bloków komunalnych – dzięki temu zasoby mieszkaniowe powiększą się o 82 lokale – zgodnie z umową wykonawca ma zakończyć prace do 30 września.
Zapraszamy do objerzenia krótkiej relacji wideo z prac trwających przy budowie bloków komunalnych, a także związanych z rewitalizacją historycznej części miasta.
Źródło: UMiG Bogatynia