Pojawia sie więcej szczegółów sprawy, o której już pisaliśmy wcześniej. Rodzina z okolic Krzewiny napadała na niemieckich turystów
O sprawie pisaliśmy już w artykule Napadł na przypadkowe osoby i bił je metalowym prętem.
Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu prowadzi śledztwo, którego przedmiotem jest pięć rozbojów zaistnialych w okresie od 13 lutego do 15 maja 2013 roku w pobliżu polsko-niemieckiej granicy w okolicy miejscowości Krzewina (w bezpośredniej bliskości dworca kolejowego Krzewina/Ostritz), które to przestępstwa zostały popełnione na szkodę obywateli Niemiec (czyny te wyczerpują znamiona przestępstw opisanych w art. 280§1 polskiego kodeksu karnego oraz §249 niemieckiego kodeksu karnego).
Pokrzywdzeni informowali o zaistniałych czynach jedynie niemieckie organy ścigania. Przy okazji uzyskano informację o kolejnym podobnym przypadku rozboju, który został popełniony na terytorium Niemiec. Celem działania sprawcy było każdorazowo dokonanie zaboru pieniędzy.
Z powodu wzrostu ilości przypadków i zagrożonym z tego powodu poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców, Dyrekcja Policji w Görlitz od 13 maja 2013 roku wzmocniła ochronę miasta Ostritz oraz drogi prowadzącej do dworca kolejowego mieszczącego się w Krzewinie, zaś w dniu 14 maja powołała grupę specjalną „Bahnhof” (Dworzec). Od 17 maja funkcjonuje w ramach polskiej policji równolegle grupa szczególnie chroniąca teren dworca W Krzewinie. W ten sposób podjęte wspólnie przez polską i niemiecką policję środki w związku ze wzrostem liczby przestępstw, były wyraźnie widoczne dla mieszkańców.
Dzięki bliskiej współpracy podjętej przez funkcjonariuszy policji ze wspólnej polsko niemieckiej grupy „Nysa” oraz dzięki pracy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, a także częściowo dzięki precyzyjnym opisom sprawców podanym przez poszczególnych pokrzywdzonych i świadków seria zaistniałych przestępstw została w krótkim czasie wyjaśniona.
W dniu 21 maja 2013 roku w związku z podejrzeniem popełnienia innego przestępstwa polska policja zatrzymała pochodzącego z okolic Krzewiny 21 letniego Adama Ł. - obywatela RP. W toku wykonywanych czynności procesowych Adam Ł. poinformował przesłuchujących go funkcjonariuszy 0 popełnionych przez siebie rozbojach i opisał ich przebieg. Przekazane informacje znajdowały potwierdzenie w ustaleniach operacyjnych polskiej i niemieckiej policji. Ustalono, że dalszymi sprawcami przestępstw są 27 letni mężczyzna i 18 letnia kobieta pochodzący 2 tej samej miejscowości co Adam Ł.
Bezzwłocznie w ramach międzynarodowej współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz Prokuratury w Görlitz przekazano materiały aktowe.
Między innymi na podstawie przekazanych dokumentów Adamowi Ł. przedstawiono zarzut dokonania pięciu rozbojów na szkodę obywateli Niemiec. Współpodejrzanym Markowi J. oraz Magdalenie Ł. przedstawiono zarzut pełnienia odpowiednio trzech oraz jednego przestępstwa.
W dniu 23 maja 2013 roku Prokurator Rejonowy w Zgorzelcu, celem zabezpieczenia toku postępowania skierował do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Adama Ł. I Marka J. W dniu 24 maja 2013 roku Sąd zastosował wobec obu mężczyzn tymczasowe aresztowanie. Wobec Magdaleny Ł. Prokurator Rejonowy w Zgorzelcu zastosował środek zapobiegawczy W postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Postępowanie w sprawie szóstego zaistniałego rozboju nadal się toczy.
Kierownik Dyrekcji Policji w Görlitz, Pan Prezydent Policji Conny Stiehl powiedział: „Seria rozbojów w Ostritz została tak szybko wyjaśniona tylko dzięki bezpośredniej, maksymalnie bliskiej współpracy polskich i niemieckich śledczych. Wartość naszej wieloletniej intensywnej współpracy widać na polsko-niemieckiej granicy właśnie W tego typu przypadkach"
Violetta Niziołek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej W Jeleniej Górze wyjaśnia: ,,należy podkreślić, że ścisła współpraca między polskimi i niemieckimi organami ścigania oraz prokuratorami miała znaczący wpływ na przebieg postępowania, szybkie ustalenie sprawców i stworzenie możliwości zastosowania wobec nich tymczasowego aresztowania".
Należy stwierdzić także, że polskie i niemieckie organy ścigania karnego, po raz pierwszy z tego typu informacją prasową występują wspólnie w obu krajach.
Źródło: Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze