Wiatrak energetyczny stojący w Czechach przy granicy gminy Bogatynia, fot. bogatynia.info.plOrganizatorzy społecznych protestów przeciwko budowie elektrowni wiatrowych na terenie sołectwa Jasna Góra mają przyjemność poinformować, że wiatraków w Jasnej Górze nie będzie

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, jako organ prowadzący postępowanie, decyzją z dnia 05.03.2013r. odmówił wydania na rzecz inwestora - firmy TRASKO ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu - decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia pn.: „Budowa farmy wiatrowej o mocy 15MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną składającą się z pięciu sztuk elektrowni wiatrowych o mocy 3MW każda w obrębie Jasnej Góry, gmina Bogatynia, powiat Zgorzelec”  (pełna treść obwieszczenia). Oznacza to brak możliwości realizacji tego przedsięwzięcia przez inwestora.

Pierwsze sprzeciwy mieszkańców przeciwko planom budowy wiatraków w Jasnej Górze miały miejsce już pod koniec 2008 roku podczas zorganizowanego w tym celu spotkania z władzami miasta. W kolejnych latach organizatorzy jasnogórskiego protestu na bieżąco monitorowali poczynania inwestora i podejmowane czynności w procedurach administracyjnych. Wielokrotnie konieczne było składanie stosownych pism, uwag i wniosków. Kluczowym momentem postępowania było niedopuszczenie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co stanowiło bezpośrednią podstawę do odmowy wydania przez Burmistrza decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację budowy wiatraków w Jasnej Górze.

Organizatorzy protestu mają świadomość, że Jasnej Góry nie dałoby się obronić przed wiatrakami bez pomocy i współpracy wielu osób i środowisk. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom Jasnej Góry, którzy czasami ryzykując, imiennie składali pisemne deklaracje, sprzeciwiając się tego typu inwestycjom. Podziękowania należą się również Burmistrzowi Andrzejowi Grzmielewiczowi, który od początku konfliktu wiatrakowego w Jasnej Górze deklarował brak poparcia dla planowanej inwestycji i spełnił obietnice złożone mieszkańcom sołectwa, nie dopuszczając swoimi decyzjami do stworzenia warunków prawnych, umożliwiających budowę wiatraków w rejonie wsi Jasna Góra. Bardzo pomocne były również działania Towarzystwa Ochrony Przyrody i Krajobrazu ze Zgorzelca, które poprzez porady prawne i informacje środowiskowe pomagało i wspierało grupę inicjatywną w osiągnięciu celu. Podziękowania za udzielone poparcie i pomoc kierowane są także do wszystkich zaangażowanych w sprawę Radnych Rady Miejskiej w Bogatyni.

Zostały obronione piękne krajobrazy Gór Izerskich oraz zdrowie mieszkańców, którzy mieli żyć w bliskim sąsiedztwie farm wiatrowych. W tych okolicznościach zaistniała nadzieja, że kontynuowany będzie rozwój tej miejscowości w zakresie budownictwa mieszkalnego, budowy infrastruktury związanej z rekreacją, turystyką i innymi usługami, nie kłócącymi się z interesami większości mieszkańców Jasnej Góry.

Początek prac związanych z zagospodarowaniem terenów Jasnej Góry już trwa. Stowarzyszenie „Razem dla Bogatyni” wraz ze stroną czeską i okolicznymi mieszkańcami intensywnie prowadzą prace planistyczne w celu zagospodarowania góry Guślarz, gdzie w pierwszej kolejności planuje się budowę trasy rowerowej Single Track.

Mieszkańcy Jasnej Góry mają nadzieję, że w przyszłości temat związany z wiatrakami na terenie Jasnej Góry już nie powróci.

Źródło: organizatorzy protestu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.