UMiG Bogatynia na swojej stronie internetowej opublikował obszerną relację dotyczącą przyszłości szpitala. Znajdziemy tam również wywiad z dyrektor Zofią Barczyk
Tekst publikujemy w całości poniżej:
W związku z napiętą sytuacją bogatyńskiej służby zdrowia na zaproszenie burmistrza w dzisiejszej sesji udział wzięli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz dyrektor zgorzeleckiego szpitala Zofia Barczyk. Na samym wstępie przedstawiona została analiza koncepcji połączenia szpitala w Bogatyni ze szpitalem zgorzeleckim. Podczas sesji burmistrz Andrzej Grzmielewicz oraz dyrektor Zofia Barczyk jednoznacznie oznajmili, że konsolidacja nie oznacza likwidacji i szpital w Bogatyni będzie działał w dalszym ciągu.
Malejące z roku na rok kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, brak zwrotu środków za tzw. nadwykonania, a także wysoka konkurencja na rynku świadczeń medycznych oraz wysokie wymagania związane z kontraktowaniem usług medycznych to obecnie największe problemy bogatyńskiej służby zdrowia.
W związku z bardzo trudną sytuacją bogatyńskiego szpitala w czerwcu br. na wniosek burmistrza rada gminy i miasta podjęła uchwałę intencyjną o połączeniu obydwu placówek. Celem podjęcia uchwały było rozpoczęcie procesu ratowania szpitala i wypracowanie stosownego planu działania i porozumień. Aby móc rozpocząć proces związany z analizą sytuacji i przygotowaniem konkretnych rozwiązań koniecznym było przyjęcie przez Radę Powiatu Zgorzeleckiego uchwały intencyjnej o wyrażeniu zgody na połączenie obu jednostek.
Z początkiem sierpnia na mocy przyznanych upoważnień dyrekcja oraz przedstawiciele zgorzeleckiego szpitala rozpoczęli analizę bieżącej sytuacji szpitala w Bogatyni, w celu jak najszybszego przedstawienia koncepcji związanej z połączeniem jednostek.
Przedstawiona dziś analiza jest punktem wyjścia do rozmów na temat przyszłego kształtu bogatyńskiego szpitala, a także rozpoczyna proces zmian w bogatyńskiej służbie zdrowia, które przede wszystkim mają na celu utrzymanie szpitala w Bogatyni, a także zapewnienie mieszkańcom Bogatyni dostępu do świadczeń medycznych. Jak zgodnie podkreślali burmistrz Andrzej Grzmielewicz, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Dyrektor zgorzeleckiego szpitala Zofia Barczyk jedynym rozwiązaniem pozwalającym na utrzymanie szpitala w Bogatyni jest połączenie z dużą i silną jednostką.
„Moim kardynalnym obowiązkiem jest troska o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Bogatyni” – mówił burmistrz Andrzej Grzmielewicz i jak dodał „z wielkim bólem przyjąłem informacje mówiące o likwidacji szpitala w Bogatyni”. Burmistrz wyraził również zrozumienie do obaw jakie mają mieszkańcy i pracownicy bogatyńskiej służby zdrowia. Jednocześnie podkreślił, iż nie można w chwili obecnej odrzucać możliwości i szans jakie daje konsolidacja. Burmistrz podkreślał również, że nie można zapominać o standardach leczenia i wytycznych jakie muszą być spełnione w momencie kontraktowania świadczeń medycznych. „Nie pozwolę na likwidację szpitala w Bogatyni” – tymi słowami kończył swoją wypowiedź burmistrz Andrzej Grzmielewicz.
W Polsce funkcjonuje około 800 szpitali, natomiast na terenie tylko województwa dolnośląskiego jest ich 80. Jak zapewnia Dyrektor Zofia Barczyk szpital w Bogatyni po konsolidacji - jako podmiot działający w strukturze szpitala zgorzeleckiego - ma szanse stać się częścią 13 szpitali, które posiadają certyfikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego potwierdzający zabezpieczenie 24-godzinnej diagnostyki i leczenia.
Jednym z wielu argumentów podnoszonych w rozmowach, a także wyrażanych w obawach mieszkańców jest odległość dzieląca Bogatynię i Zgorzelec. Jak zapewniała Dyrektor Zofia Barczyk problem nie leży w odległości, ponieważ w najtrudniejszych przypadkach najważniejsza jest sprawna współpraca lekarzy specjalistów wielu dziedzin, a także najlepsza baza sprzętowa i medyczna. Jako przykład Dyrektor Zofia Barczyk podała jeden z ostatnich trudnych wypadków, który wydarzył się w Ruszowie (znajdującym się ok. 35 km od Zgorzelca). Ofiarę wypadku (22-letnią kobietę) z wieloodłamowym złamaniem miednicy, z uszkodzeniem żyły biodrowej operowano w zgorzeleckim szpitalu. W operacji natychmiast udział wzięło wielu specjalistów, w tym dwóch anestezjologów, dwóch chirurgów, ortopeda, ginekolog. Był to zabieg wysokospecjalistyczny.
Wiele osób podnosi obecnie żądanie utrzymania szpitala w obecnym kształcie. Jednak już dziś wiadomo, że pozostawienie szpitala w niezmienionej formie w konsekwencji oznaczać będzie jego likwidację. W obecnej sytuacji jednym z wielu czynników uniemożliwiających rozwój bogatyńskiego szpitala jest brak możliwości starania się o środki unijne z uwagi ciążące zadłużenie – o czym mówiła również Dyrektor Zofia Barczyk.
Po konsolidacji w Bogatyni będzie funkcjonowało przede wszystkim sprawne ratownictwo medyczne, a także diagnostyka i leczenie pozwalające zapewnić bezpieczeństwo pacjentom - również wszystkie stany nagłe będą zaopatrywane w bogatyńskim szpitalu. W Bogatyni będą również przeprowadzane zabiegi operacyjne oraz wiele innych świadczeń medycznych, które pozwolą we właściwy sposób zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców. Natomiast w przypadku pacjentów, których stan nie będzie pozwalał na przewiezienie do Zgorzelca będą prowadzone operacje w szpitalu w Bogatyni. Wówczas operacje wykonają lekarze specjaliści, którzy dojdą do pacjenta.
Podczas sesji głos zabrał również Starosta Zgorzelecki, który poinformował, że obawy w kontekście połączenia obu szpitali mają również pracownicy zgorzeleckiego SP ZOZ-u. I jak dodawał starosta porozumienie dotyczące połączenia szpitali musi uzyskać zgodę obu rad i musi przede wszystkim uwzględniać równowagę obu podmiotów. Starosta zaapelował o rozwagę w podejmowani decyzji i jednocześnie zadeklarował pełną dyspozycję w procesie negocjacji porozumienia.
Przedstawicielka związków zawodowych pielęgniarek i położnych zaapelowała o włączenie związków zawodowych w negocjacje dotyczące wypracowania porozumienia.
W najbliższym czasie przekażemy pełną relację wideo z sesji wraz z analizą koncepcji połączenia szpitali.
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dyrektorem Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego ZOZ w Zgorzelcu Zofią Barczyk oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia Andrzejem Grzmielewiczem.
Źródło: UMiG Bogatynia