fot. SP w ZgorzelcuO tym, że w starostwie powiatowym  rejestruje się samochód czy załatwia pozwolenie na budowę wiedzą niemal wszyscy mieszkańcy, fakt że można tu także sporządzić testament może być jednak pewnym zaskoczeniem. Oświadczenie ostatniej woli można także złożyć np. w urzędzie miasta lub gminy

Testament allograficzny, bo o nim mowa, zwany jest także testamentem urzędowym. Polega on na złożeniu ustnego oświadczenia ostatniej woli przez testatora przed właściwą urzędową osobą  w obecności dwóch świadków, które spisywane jest w formie protokołu z podaniem daty jego sporządzenia.   Definicję legalną omawianego rodzaju testamentu zawiera art. 951 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Nie ma możliwości sporządzenia testamentu w tej formie przed inną osobą urzędową ani też właściwa osoba nie może ustanowić pełnomocnika do odebrania oświadczenia woli testatora. Zawsze urzędnik musi osobiście uczestniczyć w czynności sporządzenia testamentu . Przepis w dalszej części stanowi, iż oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Z treści art. 951 k.c. wynika ponadto, iż osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym. Testament allograficzny daje spadkodawcy korzyści porównywalne z tymi, które daje testament notarialny. Sformalizowana procedura towarzysząca oświadczaniu ostatniej woli przed przedstawicielem władz samorządu terytorialnego służyć ma ograniczeniu potencjalnych możliwości podważenia jego postanowień .

Umożliwienie przez ustawodawcę sporządzania testamentu allograficznego tłumaczone było tym, iż możliwości złożenia ostatniego oświadczenia woli w państwowym biurze notarialnym, ze względu na jego ograniczoną dostępność (zwłaszcza na terenach pozamiejskich) okazały się niewystarczające. Ustawodawca zezwolił na swobodę testowania przed urzędnikami administracji publicznej właśnie ze względu na dużo większe możliwości stawiennictwa testatora w urzędzie gminy, gdzie liczyć mógł on na fachową pomoc w prawidłowym wskazaniu wybranych spadkobierców. Z drugiej strony ogromną zaletą tej formy testowania, w przeciwieństwie do testamentu własnoręcznego, była (i jest nadal) pewność testatora co do przechowania utrwalonej w formie protokołu złożonej na wypadek śmierci woli spadkodawcy. Ogranicza to w sposób znaczny obawy testatora co do losów testamentu po jego śmierci, ażeby ten nie znalazł się w nieodpowiednich rękach, a co za tym idzie aby jego ostatnia wola została zrealizowana.

Sporządzenie protokołu zawierającego ostatnią wolę spadkodawcy (testament allograficzny) wiąże się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 22 zł.

W Starostwie Powiatowym w Zgorzelcu szczegółowych informacji  na temat testamentu allograficznego udziela sekretarz powiatu Bogusław Białoń.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.