Sugestie dotyczyły połączenia szkół zawodowych, co oznaczałoby przeniesienie ZSEiE do obiektu Zespołu Szkół Zawodowych, fot. bogatynia.info.pl12 stycznia w Urzędzie MiG odbyła się debata, poświęcona aktualnej sytuacji bogatyńskiej oświaty oraz jej przyszłości. Chociaż konkretnych wniosków zabrakło, można pokusić się o naszkicowanie, w jakim kierunku zmierza samorząd w kwestii szkół

Spotkanie dyrektorów szkół z burmistrzem, jego zastępcą, panem Stachyrą oraz radnymi, ma być pierwszym z cyklu spotkań, poświęconych racjonalizacji wydatków oświatowych. Pani naczelnik Joanna Iżycka – Kuś przedstawiła strukturę tychże wydatków oraz prognozy demograficzne, wskazujące, że przez najbliższe trzy lata należy liczyć się ze zmniejszeniem ilości dzieci w szkołach. Wzrost jest możliwy od roku szkolnego 2014/15 przy założeniu, że naukę rozpoczną jednocześnie dzieci z roczników 2007 oraz 2008 - czyli sześciolatki.

Szkoły są w znacznym stopniu finansowane przez państwo - z tak zwanej części oświatowej subwencji ogólnej, czyli pomocy udzielanej samorządom przez państwo. Subwencja oświatowa zależy głównie od ilości dzieci, chociaż istnieją dodatkowe przeliczniki, które pozwalają ją zwiększyć – na przykład tzw. waga wiejska albo wagi, które uwzględniają dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. I chociaż w skali kraju subwencja ulega zwiększeniu mniej więcej o stopień inflacji, a kwota na jednego ucznia wzrasta, zmniejszenie ilości dzieci oznacza realne zmniejszenie subwencji.

Gminy z reguły wydają na oświatę więcej niż wynika z otrzymanej subwencji (jest trochę gmin, które wydają mniej!), nie jest bowiem nigdzie powiedziane, że suma subwencji równa się sumie wydatków na oświatę. To zależy od możliwości i polityki gminy. W naszym przypadku w roku 2008 subwencja pokrywała 55,31% wydatków szkół podstawowych oraz gimnazjów, a w roku 2011 ten wskaźnik nieco zmalał – do 54,25%. Podczas dyskusji burmistrz wyraził opinię, że ten wskaźnik wkrótce może zmaleć do 30%, radny Oliasz mówił nawet o 25%. Czy sytuacja jest aż tak dramatyczna? Zważywszy, że zatrudnienie w szkołach podstawowych i gimnazjach zmalało w tym czasie o ok. 40 etatów, czyli ok. 7%. I nawet uwzględniając Zespół Szkół Energetycznych i Ekonomicznych - w którym w 2008 roku subwencja pokrywała 57,04% wydatków, a w 2011 – 49,14%. Jak usłyszeli zebrani, gmina jest w stanie podołać wydatkom oświatowym, jeśli subwencja będzie na poziomie 50% wydatków. Według burmistrza, z uwagi na brak pieniędzy priorytetem jest utrzymanie szkół podstawowych i gimnazjów. Skądinąd szkoły średnie są zazwyczaj w gestii powiatu.

Z wypowiedzi obydwu burmistrzów wynika, że uważają za celowe działania w kierunku konsolidacji szkół i liczą na wsparcie tych działań ze strony rady gminy oraz dyrektorów szkół. Sugestie dotyczyły połączenia szkół zawodowych, co oznaczałoby przeniesienie ZSEiE do obiektu Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Kościuszki w Bogatyni. Jednocześnie była mowa o stworzeniu w Trzcińcu zespołu szkoły podstawowej i gimnazjum, co wiązałoby się z koniecznością postawienia pytania o przyszłość Gimnazjum nr 1. Rozwiano natomiast plotki co do likwidacji szkoły w Opolnie, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Mówiąc o tej placówce, dyrektorzy podkreślali kulturotwórczą rolę szkół na terenach wiejskich i jak ważne jest, aby droga maluchów do szkoły nie była zbyt długa.

Za utrzymaniem ZSEiE mocno obstawał dyrektor tej szkoły, pan Jerzy Zając. W rzeczowym, chociaż dość emocjonalnym wystąpieniu, broniła szkoły jedna z jej uczennic, akcentując możliwość korzystania z pracowni mechatronicznej i oczekując, że będzie jej dane dokończyć naukę tam, gdzie zaczęła. Na korytarzu kibicowali jej koledzy, których nie wpuszczono na salę obrad. Również przedstawicielowi rady rodziców nie pozwolono na zabranie głosu.

Padło w sumie wiele słów o dobru dzieci i chęci tworzenia jak najlepszych warunków do nauki, zaś dyrektorzy mówili, że pieniądze, wynikające z planów budżetowych, nie wystarczają nawet na płace, nie mówiąc już o najniezbędniejszych remontach. Nie padły za to żadne obietnice, więc pozostaje nam czekać na kolejne odsłony oświatowej debaty.

Jerzy Wojciechowski

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Referendum w Bogatyn…

09-08-2020 Wyświetleń:747 Brak komentarzy

Nabór do służby w…

08-08-2020 Wyświetleń:646 Brak komentarzy

Poznaliśmy finalist…

08-08-2020 Wyświetleń:514 Brak komentarzy

Burmistrz chce pozwa…

06-08-2020 Wyświetleń:2276 22 Komentarzy

CBŚP znalazło pona…

05-08-2020 Wyświetleń:4449 2 Komentarze

Zaproszenie na casti…

04-08-2020 Wyświetleń:1780 Brak komentarzy

Inwentaryzacja kąpi…

04-08-2020 Wyświetleń:1663 7 Komentarzy

W Kopalni Węgla Bru…

04-08-2020 Wyświetleń:1022 1 Komentarz

Zebrano 35 ton azbes…

04-08-2020 Wyświetleń:548 Brak komentarzy

Wspomnienie wielkiej…

04-08-2020 Wyświetleń:1272 3 Komentarze

Energooszczędne oś…

04-08-2020 Wyświetleń:525 1 Komentarz

Prace porządkowe na…

04-08-2020 Wyświetleń:844 3 Komentarze

niedziela, sierpień 09, 2020