Dyrektor SP ZOZ w Bogatyni poinformował, że będzie opracowywany kolejny program restrukturyzacji placówki zdrowotnej. Już drugi w ciągu ostatnich dwóch lat
- Gdyby patrzeć na tę sprawę tylko z punktu widzenia finansowego, to może sensownym rozwiązaniem byłoby włączenie naszego szpitala w struktury szpitala zgorzeleckiego. Sądzę jednak, że podstawowym pytaniem, jakie należy zadać w kontekście przyszłości szpitala, obok kwestii finansowych, jest sprawa zakresu świadczeń jakie, powinny być tu wykonywane oraz ich jakość - informuje dyrektor SP ZOZ Roman Kulczycki w najnowszym biuletynie "Bogatynia" wydanym przez magistrat (vide Świąteczna "Bogatynia" już do ściągnięcia). Dalej dyrektor Kulczycki mówi, że finanse to jest jedyny aspekt. Trzeba brać także pod uwagę odległość położenia zgorzeleckiej placówki oraz to, że do Zgorzelca prowadzi tylko jedna droga. Według dyrektora zachowanie bezpieczeństwa zdrowotnego bogatynian wymagałoby zachowanie szpitalnych oddziałów: chirurgi ogólnej, położnictwa i ginekologi. Głos ten nie jest niczym nowym - od kilku lat trwa społeczna debata nad koniecznością istnienia bogatyńskiej placówki (szpitala) jako samodzielnej jednostki. To właśnie aspekt finansowania jest zawsze negatywnym argumentem dyskusji.
Dyrektor zapowiada, że będzie opracowany kolejny program restrukturyzacji placówki zdrowotnej. - W opracowywanym programie restrukturyzacyjnym chcemy zwiększyć udział świadczeń tzw. jednego dnia. Ze względu na duże uprzemysłowienie naszej gminy, chcemy również, aby nasz szpital stał sięn ośrodkiem jeszcze bardziej zabezpieczającym leczenie pourazowe. Oddział położniczy cieszy się wzrastającym zainteresowaniem pacjentek, również spoza gminy Bogatynia, dlatego też chcemy tę tendencję utrzymać - mówi dyrektor.
- Przewiduję, że dokument ten (opracowywany program restrukturyzacji SP ZOZ - red.) będzie gotowy w czerwcu br. Obok spraw związanych z organizacją świadczeń medycznych będzie on zawierał planowane działania zmierzające do redukcji kosztów funkcjonowania jednostki - informuje dyrektor Kulczycki. W budowie programu restrukturyzacji pomaga prof. dr hab. n. med. Rajmund Adamiec – Kierownik Katedry i Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii we Wrocławiu, Konsultant Wojewódzki Województwa Dolnośląskiego ds. Angiologii oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.
W lecie 2009 roku był już przygotowany raport na temat funkcjonowania szpitala, jego koniecznych remontów i przyszłych planów funkcjonowania. Nie wszystkie jego argumenty zostały wcielone w życie. Dokument nie zamknął także wspomnianej debaty na temat przyszłości i domniemanego włączenia w struktury zgorzeleckie.