16% szóstoklasistów, 32% uczniów III klas gimnazjów oraz 43% uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt ze środkami odurzającymi, fot. sxc.hu - kalu_rau

W Bogatyni przeprowadzono cykliczną lokalną diagnozę problemów narkomańskich. Wynika z niej, że prawie co drugi uczeń II klasy szkoły ponadgimnazjalnej miał kontakt ze środkami odurzającymi

W 2010 r. bogatyński Ośrodek Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie przeprowadził cykliczną lokalną diagnozę problemów narkomańskich. Wyniki nie napawają zachwytem. 16% szóstoklasistów, 32% uczniów III klas gimnazjów oraz 43% uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt ze środkami odurzającymi. 7% szóstoklasistów, 12% gimnazjalistów i 14% uczniów szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt w okresie 30 dni prze badaniem. Co więcej - 42% uczniów uważa, że posiada wystarczającą wiedzę o szkodliwym działaniu środków odurzających. Badania wykazały, że najczęściej zażywanym środkiem odurzającym jest marihuana.

Powodem takiego stanu rzeczy może być łatwy dostęp do narkotyków. Na naszych łamach wielokrotnie informowaliśmy o akcjach policyjnych wymierzonych w osoby rozprowadzające narkotyki. To jednak nie jest wystarczające. Analiza ORPUiPR wykazała, że co dziesiąty szóstoklasista, co siódmy gimnazjalista i 24% uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkało w szkole osobę rozprowadzającą narkotyki. Poza szkołą kontakt z dilerami jest znacznie wyższy i wynosi odpowiednio 28%, 45% i 67%. Podobne spostrzeżenia mają starsi mieszkańcy Bogatyni. 3/4 dorosłych mieszkańców gminy uważa, że w ich okolicy łatwy jest dostęp do narkotyków.

Podobną kompleksową diagnozę problemów narkomańskich przeprowadzono w naszej gminie także m.in. latach 2001 i 2007. Wyniki jasno dowodzą, że problem narasta:

Kontakt ze środkami odurzającymi

2001 r. 2007 r. 2010 r.
uczniowie VI kl. szkoły podstawowej 14% 4% 16%
uczniowie II kl. gimnazjum - 31% 32%
uczniowie II kl. szkoły ponadgimnazjalnej 42% 36% 43%

ORPUiPR opracował program, którego celem jest m.in. zmniejszenie ilości osób zażywających środki odurzające oraz zmniejszenie nowych przypadków uzależnień, a także zmniejszenie strat zdrowotnych i innych szkód społecznych spowodowanych zażywaniem narkotyków. Ośrodek dba również o zmniejszenie naruszeń prawa związanych z nieprzestrzeganiem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W tekście wykorzystano dane z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia – 2011 r.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.