Wizualizacja jednej z koncepcji przebudowy centrum miasta - rok 2008, fot. archiwum UMiG Bogatynia

W 2008 r. w Bogatyni powstała koncepcja przebudowy centrum miasta z wykorzystaniem placu manewrowego PKS-u. Co dzisiaj dzieje się z tym pomysłem?

Wizualizacja jednej z koncepcji przebudowy centrum miasta - rok 2008, fot. archiwum UMiG Bogatynia

"Planuje się przebudowę obszaru miasta Bogatynia w rejonie ulic: Daszyńskiego, Pocztowej, Moniuszki i Kusocińskiego w taki sposób, aby centrum miasta było łatwe do sprecyzowania. Główny ciąg komunikacyjny północ-południe zostanie przerwany by miasto przestało być monotonne. Powstanie strefa komunikacji pieszej z rozbudowaną strukturą architektoniczną oferującą zróżnicowane funkcje w jednym miejscu" - informował w grudniu 2008 r. bogatyński magistrat. Powstały trzy koncepcje wizualizacyjne, a mieszkańcy mieli wybrać jedną z nich.

Głównym problemem wówczas było odkupienie placu manewrowego PKS. Plac miał posłużyć na utworzenie centralnego placu reprezentacyjnego miasta. Coś na kształt rynku, którego Bogatynia nigdy nie miała lub deptaka. Dodatkowo z ruchu samochodowego miała być wyłączona ulica Daszyńskiego w odcinku od świateł przy ulicy Pocztowej do skrzyżowania z ulicą Dworcową. Opuszczenie atrakcyjnego miejsca w centrum miasta gmina miała zrekompensować PKS-owi wybudowaniem nowoczesnego dworca z poczekalnią, barem, kioskiem prasowym i pomieszczeniami dla kierowców. Powstał nawet projekt,  który miał usytuować nowy dworzec autobusowy w okolicach byłego dworca PKP (ulica Daszyńskiego obok marketu MediaExpert). Duże koszty powołania projektu do życia spowodowały, że został on odłożony do szuflady.

Kłopoty finansowe zmusiły zgorzelecki PKS do wystawienia placu na licytację. Kupiła go w czerwcu ubiegłego roku nasza gmina za cenę 2,7 mln zł. "Po drodze" gmina otrzymała pieniądze z rządowego programu tzw. "schetynówek" - pisaliśmy o tym szerzej w artykule Rusza generalny remont głównej drogi w Bogatyni. Ujęcie w dofinansowaniu trasy wchodzącej w skład "centrum" uniemożliwi jej zamknięcie dla ruchu samochodowego. Jak podczas ostatniej sesji Rady Gminy i Miasta Bogatynia informował Dominik Matelski - zastępca burmistrza ds. inwestycji - z tego powodu ruch zostanie jedynie ograniczony.  Wiceburmistrz informował również, że plac "centrum" zostanie wykonany z najwyższej jakości surowców naturalnych. Na wspomnianej sesji powrót do koncepcji "centrum" potwierdził również sekretarz Daniel Fryc. Sekretarz informował, że już na najbliższym spotkaniu radnych przeprowadzone zostanie głosowanie na temat zmian planu zagospodarowania przestrzennego dla powstania "centrum". Zmiany dotyczyć będą kamienic, które zostaną wybudowane. Ich przyszły wygląd będzie musiał nawiązywać do już istniejących budynków. 

W planach przebudowy centrum nie uwzględniono budynku po byłym dworcu PKS, a  który niegdyś należał do infrastruktury kolejki wąskotorowej. Budynek prawdopodobnie zostanie zburzony, choć rozważane są także inne koncepcje jego wykorzystania.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.