Droga transgraniczna - styczeń 2011, fot. bogatynia.info.plMy czekamy na odbudowanie mostów po powodzi, Czesi czekają na inny most. Most, który miała wybudować Polska wraz z tzw. drogą transgraniczną

Nasi południowi sąsiedzi remontują swoje drogi w nadziei na pełną funkcjonalność tzw. drogi transgranicznej. Obecne budowana jest nowa trasa z miejscowości Bílý Kostel (Biały Kościół) do Hradka nad Nysą (7,6 km) - poinformował dzisiaj  Urząd Miejski Hradek nad Nysą na swojej stronie internetowej. Inwestycja ma rozładować ruch na trasie Liberec - autostrada A4 w Niemczech przez terytorium Polski. Wiadomo jest, że na razie to możliwe. Powodem jest droga przebiegająca przez terytorium naszej gminy. Budowa połączenia drogowego pomiędzy miastami Zittau i Hradek nad Nysą wraz z włączeniem do polskiej sieci drogowej rozpoczęła się 28 września 2009 r. podpisaniem umowy na wykonanie robót budowlanych. Praca zakończyć mają się z końcem marca br. Kłopotem pozostanie most na Nysie Łużyckiej, na który zabrakło pieniędzy.

Niemcy dali na tę 4-kilometrową inwestycję po polskiej stronie 13 mln euro. Czesi dołożyli kolejne 2,5 mln euro. Hradecki starosta Martin Půta ma nadzieję, że most powstanie tylko przyjdzie na niego jeszcze poczekać. Wicemarszałek Dolnego Śląska Jerzy Łużniak we wreśniu ubiegłego roku uspokajał, że most powstanie. Tyle, że nikt nie wie kiedy.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.