To już kolejna "poprawka" bogatyńskiego uchwałodawstwa. Tym razem chodzi o postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli. Wojewoda unieważnił bogatyńską uchwałę, ale nie tylko. W całym województwie uchylono kilkanaście tego typu dokumentów. Chodzi o rodziców samotnie wychowujących dzieci
fot. archiwum bogatynia.info.pl
W lutym br. bogatyńscy radni zajęli się m.in. rekrutacją do gminnych przedszkoli (szerzej pisaliśmy na ten temat w artykule Czy Twoje dziecko dostanie się do przedszkola?). Rekrutacja co prawda już ruszyła, ale wojewoda miał uwagi do jej drugiego etapu szczegółowo określonego przez radnych.
W podjętej uchwale Rada Miejska w Bogatyni ustaliła kryteria naboru do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego wraz z liczbą punktów oraz dokumenty niezbędne do potwierdzania tych kryteriów. W uchwale określone zostały cztery kryteria brane pod uwagę. Jako drugie kryterium, będące podstawą do przyznania 9 punktów, wskazano: „2. dziecko, którego oboje rodzice (prawni opiekunowie) pracują lub studiują w trybie dziennym, lub prowadzą gospodarstwo rolne, lub pozarolniczą działalność gospodarczą”.
Według wojewody powyższe kryterium sformułowano w sposób wadliwy, gdyż nieuwzględniona została w nim sytuacja rodzica samotnie wychowującego dziecko (dzieci). - Z zapisów drugiego kryterium, powiązanych z ilością punktów za nie przyznawanych wynika, iż dziecko rodzica samotnie wychowującego dziecko, ale pracującego (studiującego w trybie dziennym, prowadzącego gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą) w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego otrzyma mniejszą ilość punków, niż dziecko obojga rodziców spełniających to kryterium (nie otrzyma bowiem żadnych punktów w tym zakresie). Ze sposobu określenia kryterium związanego z pracą rodziców, ich studiowaniem w trybie dziennym, prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej wynika, że warunkiem otrzymania na drugim etapie rekrutacji punktów związanych ze spełnieniem wymienionego kryterium jest jego spełnienie przez oboje rodziców (zwrot: „oboje rodzice (prawni opiekunowie)”) - możemy przeczyć w uzasadnieniu unieważnienia uchwały.
Wojewody nie przekonały pisemne tłumaczenia wiceburmistrza Jerzego Stachyry, który tłumaczył że nieuwzględnienie w kryteriach sytuacji osób samotnie wychowujących dzieci jest spowodowane faktem, że została ona zawarta w kryteriach ustawowych branych pod uwagę już na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Wiceburmistrz bezskutecznie tłumaczył również zastosowaniem analogi punktacji do osoby pracującej, samotnie wychowującej dziecko jak do pracujących obojga rodziców.
Według wojewody regulacja wprowadzona przez Radę Miejską w Bogatyni prowadzi do sytuacji, w której kandydaci (dzieci) charakteryzujący się wspólną cechą będą traktowani w sposób odmienny. Dzieci rodzica samotnie wychowującego dziecko, ale pracującego (studiującego w trybie dziennym; prowadzącego gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą) nie otrzymają w postępowaniu rekrutacyjnym żadnych punktów w ramach tego kryterium, podczas gdy dzieci obojga rodziców spełniających to kryterium otrzymają stosowną ilość punktów, tj. 9 punktów - możemy przeczytać w dokumencie.
Zdaniem wojewody uchwała jest sprzeczna z zapisami Konstytucji RP, zgodnie z którym wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, a nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
W lutym br. wojewoda dwukrotnie interweniował w sprawie uchwał Rady Miejskiej w Bogatyni (vide Wojewoda "poprawia" bogatyńskie uchwały). Pierwsza sprawa dotyczyła pomyłki w załączniku, a druga dotyczyła unieważnienia uchwały Rady Miejskiej w Bogatyni z dnia 14 stycznia 2015 roku w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Bogatynia w latach 2015-2020” (obszernie pisaliśmy o tym w artykule Który zburzą, który wyremontują, kogo wykwaterują?).