Firma Polskie Pomidory S.A. zleciła specjalistom opracowanie harmonogramu zmniejszenia czasu doświetlania szklarni. Obecnie prowadzone są testy systemu doświetlającego rośliny

fot. punktpotrojny.blogspot.com

W kwietniu br. Saksoński Minister ds. Środowiska i Rolnictwa Thomas Schmidt spotkał się we Wrocławiu m.in. z wojewodą dolnośląskim Tomaszem Smolarzem. Tematem spotkania była transgraniczna ochrona środowiska. Oprócz tematu modernizacji elektrowni i poprawy warunków środowiskowych poruszono m.in. temat bogatyńskich szklarni warzywnych. Według niemieckiego źródła ministerialnego wojewoda oznajmił, że firma Citronex podejmie kroki do zniwelowania obciążenia świetlnego na środowisko tak, aby po stronie saksońskiej utrzymać je na jak najniższym poziomie.

Przypomnijmy, chodzi o niemiecki protest w sprawie zanieczyszczenia świetlnego (vide Źli na pomidory, Polskie Pomidory w sprawie niemieckich protestów). Niemcom doskwiera jasne, żółte światło wydobywające się z 10-hektarowej szklarni. Pierwsze skargi od mieszkańców z niemieckiej strony Nysy Łużyckiej skierowano do saksońskiego ministerstwa środowiska na początku roku.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Z odpowiedzi wynika, że inwestor ma zoptymalizować doświetlanie szklarni, które w maju ma sezonowo ustać. Za kilka dni na sesji Rady Miejskiej zamierzenia i plany inwestycyjne Citronex Group na terenie gminy Bogatynia przedstawi Prezes Zarządu Artur Toronowski (vide Citronex i Revita w urzędzie). Być może będzie mowa również o świetle.

Sprawę naświetla nam Kierownik Delegatur WIOŚ w Jeleniej Górze – Róża Magdalena Ciechanowicz:

„(...) Z informacji uzyskanej od przedstawiciela firmy Polskie Pomidory S.A. w Zgorzelcu, do oświetlenia szklarni stosowane są nowoczesne systemy oświetlające. Czas doświetlania uzależniony jest od pory roku i etapu procesu technologicznego, prowadzony jest w okresie jesienno-zimowym, tj. od października do maja i trwa od 4 do 12 godzin w ciągu doby. Uwzględniając sygnalizowane problemy z nadmiernym oświetleniem firma Polskie Pomidory S.A. zleciła specjalistom opracowanie harmonogramu zmniejszenia czasu doświetlania szklarni. Obecnie prowadzone są testy systemu doświetlającego rośliny w okresie ich intensywnego rozwoju, optymalizowane są warunki temperatury i wilgotności. Dobierane są optymalne parametry temperatury i czasu doświetlania w funkcji siły wzrostu roślin i zużycia energii elektrycznej oraz kosztów energii cieplnej. Według wstępnych ustaleń realne jest zmniejszenie doświetlenia od 40% do 60% dziennie przy wydłużeniu procesu wegetacji roślin. Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zobowiązał Polskie Pomidory S.A. do przedłożenia harmonogramu zmniejszenia czasu oświetlenia. Według naszej wiedzy, dotychczas harmonogram nie został przedłożony”.

Według kierownik Ciechanowic Inspekcja Ochrony Środowiska nie jest Stroną w prowadzonym postępowaniu. W związku z tym z wszelkimi pytaniami dot. tej inwestycji należy zwracać się do Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Z informacji posiadanych w tut. Delegaturze wynika, że Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni prowadzi w sprawie emisji światła z przedmiotowej szklarni korespondencję z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.