W Bogatyni rocznie jest około 80 przypadków posiadania niedozwolonych substancji narkotycznych. Również około 80 dzieci z powodu narkotycznych problemów rodziców dzieci umieszcza się w pieczy zastępczej.

W czerwcu radni pochylą się nad (vide "Sesyjny" czerwiec w Bogatyni) narkomanią w Bogatyni. Odbędzie się m.in. głosowanie w sprawie przyjęcia „Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy i Miasta Bogatynia na rok 2016-2018. Z danych zamieszczonych w dokumencie wynika, że w 2015 roku na terenie działania Komisariatu Policji w Bogatyni ujawniono 85 przypadków posiadania niedozwolonych substancji (głównie substancje psychotropowe w postaci amfetaminy, metamfetaminy, środki odurzające w postaci marihuany). Było to o 6 przypadków więcej niż w roku 2014 (79). Dla porównania skali występujących przestępstw należy wskazać, że na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu w latach 2014/2015 ujawniono odpowiednio: 69/75, w Pieńsku: 37/35, w Zawidowie: 14/9 przypadków przestępstw narkotykowych.

Statystyki Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni są bardziej niepokojące. Z prowadzonych obserwacji i wywiadów środowiskowych OPS wynika, że dość częstym powodem zamieszczenia dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej jest uzależnienie rodziców (narkotyki). W 2015 roku 50 dzieci umieszczono w rodzinnej pieczy zastępczej, a 23 w instytucjonalnej pieczy zastępczej (kosztowało to gminę ponad 0,5 mln zł). W 2014 roku dane były podobne: dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej - 52, dzieci umieszczone w instytucjonalnej pieczy zastępczej - 27 (Koszt poniesiony przez Gminę Bogatynia: 276 535 zł).

Następnym problemem ukazującym zjawisko narkomanii w Gminie Bogatynia jest występowanie problemów uzależnień wśród podopiecznych OPS (środowiska osób bezrobotnych, dotkniętych ubóstwem). Pracownicy socjalni i asystenci rodziny pracując z podopiecznymi rodzinami, aż u 233 osób zaobserwowali występujący problem narkomanii (statystyki wynikają z przeprowadzonych wywiadów środowiskowych, prowadzonych obserwacji oraz licznych rozmów z podopiecznymi, którzy sami deklarowali kontakt z narkotykami). Pracownicy socjalni i asystenci rodziny podjęli 39 interwencji na rzecz skierowania mieszkańców Gminy do ośrodków terapii uzależnień. Osoby, wobec których podjęto działania, to w większości młode matki w przedziale wiekowym 20 - 35 lat, oraz młodzi mężczyźni w przedziale wiekowym 20 - 35 lat.

Opracowany  „Gminny program przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy i Miasta Bogatynia na rok 2016-2018" ma na celu m.in. zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy i minimalizowanie szkód zdrowotnych wynikających z ich zażywania oraz promocję zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień. Zakładane jest także unowocześnienie form profilaktyki kierowanej do dzieci i młodzieży i zwiększenie zaangażowania lokalnych społeczności poprzez wspieranie działań o charakterze profilaktycznym (placówki oświatowe, kulturalne, sportowe, organizacje pozarządowe). Realizacja programu ma doprowadzić do zmniejszenia naruszeń prawa związanych z nieprzestrzeganiem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zmniejszenia ilości dzieci osób uzależnionych w rodzinnych pieczach zastępczych.

Na ten temat pisaliśmy: Narkotyki: skala zagrożenia jest wciąż wysoka.

W tekście wykorzystano dane i opisy z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia na rok 2016-2018 r.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.