Specjalna komisja, która od czerwca 2015r. zajmuje się bogatyńską działalnością spółki Revita Bio spotka się na ternie zamkniętego zakładu.

Do siedziby i składowiska, fot. archiwum bogatynia.info.pl

"Zawiadamiam, iż dnia 19 września 2016 r. o godz. 15.00 na terenie Zakładu Revita Bio odbędzie się spotkanie Komisji ds. wyjaśnienia zarzutów i wątpliwości zgłaszanych przez mieszkańców Gminy Bogatynia w sprawie działalności spółki z o.o. Revita Bio na terenie Gminy" - poinformowała Przewodnicząca Komisji Katarzyna Piestrzyńska - Fudali.

W czerwcu 2015r. po serii pożarów i wizycie na składowisku odpadów należącym do Revity radni postanowili o powołaniu "speckomisji", która miała zająć się funkcjonowaniem tego podmiotu w Bogatyni. Po wizycie pojawiły się krytyczne uwagi co do składowania odpadów, ich pochodzenia i odprowadzania odcieku wody z zakładu. W "Speckomisji" pracuje siedmioro radnych, a wśród nich przewodnicząca RM Dorota Bojakowska i wiceprzewodniczący Jerzy Wiśniewski (pełny skład: Piestrzyńska-Fudali Katarzyna - Przewodnicząca Komisji, Siwak Artur - Wiceprzewodniczący Komisji, Flak Robert - członek Komisji, Kawecki Piotr - członek Komisji, Woźnicki Jarosław - członek Komisji, Bojakowska Dorota - członek Komisji, Wiśniewski Jerzy - członek Komisji). O sprawie pisaliśmy już w artykule "Speckomisja" w sprawie Revity. Do zadań Komisji należy ustalenie podstaw i zakresu działalności Revita Bio sp. z o.o, uzyskanie informacji od właściwych organów administracyjnych i organów kontrolujących działalność Spółki w zakresie prawidłowości jej działania i ewentualnych wniosków i zaleceń pokontrolnych oraz wyjaśnienie, w oparciu o powyższe, czy zarzuty i wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców Gminy Bogatynia są uzasadnione.

Pierwotnie komisja była zobowiązana zakończyć prace do dnia 31 sierpnia 2015 r. i w tym terminie przedłożyć Radzie Miejskiej sprawozdanie ze swojej pracy. Termin przedłużono do końca października, później w grudniu miał być raport. W grudniu jednak radni zdecydowali, że "Komisja jest zobowiązana zakończyć prace do dnia 30 września 2016 r. i w tym terminie przedłożyć Radzie sprawozdanie ze swojej pracy". Termin ten niedługo mija.

Według przecieków z prac komisji relacjonowanych m.in. w urzędowym biuletynie "Bogatynia" "Spółka Revita Bio zgodnie z ustaleniami komisji popartymi licznymi dokumentami m. in. z Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu dopuściła się nieprawidłowości w  swoim działaniu, jednak nie wynikających z  działania samorządu Bogatyni, lecz uchybienia i nadużycia te miały miejsce w  samej spółce. Jak podkreślała przewodnicząca problem z  działalnością spółki jest złożony i wielowątkowy, dlatego został złożony wniosek i radni wyrazili zgodę na przedłużenie prac komisji do końca września 2016 roku".

Temat Revity i pozostawionych odpadów w czerwcu "przewinął" się przez media. Informowała o tym m.in Telewizja Polska (vide "Wiadomości" TVP o bogatyńskim problemie). Śmieci jednak od tego nie ubywa. "Miała być praca dla ludzi i dobry interes dla gminy. Zostały tylko śmieci. 40 tysięcy ton! Bogatynia, niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, zostało samo z problemem. Firma, która miała produkować biopaliwo ze śmieci, ulotniła się bez śladu. Mieszkańcy zaś pytają: kto to teraz posprząta?" - mogliśmy usłyszeć w reportażu zatytułowanym "Sprawa dla prokuratury?" 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.