Z końcem września rozpoczną pracę nowe kurtyny w bogatyńskich szklarniach. Nie będzie już "łuny" nad miastem. W zeszłym tygodniu Czesi wizytowali inwestycję wartą 1 mln euro.

Szklarnie wizytował Wojewoda Liberecki Martin Puta w towarzystwie czeskich i polskich dziennikarzy, fot. kraj-lbc.cz

Łuna świetlna ze szklarni w Bogatyni nie będzie już się pojawiać. Citronex, właściciel szklarni do uprawy pomidorów, wbudował system kurtyn, który rozpocznie pracę pod koniec września. W zeszłym tygodniu zasłonięte szklarnie wizytował Wojewoda Liberecki Martin Puta w towarzystwie czeskich i polskich dziennikarzy.

Rolety pochodzą od holenderskiego producenta i zasłonią całe 10 ha szklarni, gdzie rosną pomidory. "Żaluzje są automatycznie sterowanie, przysłaniają z jednej strony, a druga zapobiega wyciekom świateł. Pochłaniają 97% światła. Koszt ich nabycia to milion euro. Kurtyny zostaną zastosowane również do innych szklarni, które planujemy budować" mówiła podczas wizytacji Elżbieta Kalińczuk, zastępca kierownika produkcji firmy (o inwestycji pisaliśmy również w artykule Inwestycje w bogatyńskich szklarniach).

W dniu wizytacji (12 września br.) rozpoczęto sadzenie szklarnianych pomidorów, które miało potrwać czterech dni. W ciągu dwóch miesięcy rozpocznie się zbiórka pierwszych warzyw. Doświetlanie rozpocznie się pod koniec września, stopniowo po dwie lub trzy godziny. Skracający się dzień wydłuża czas stosowania doświetlania. W najkrótsze dni rośliny są oświetlone do 18 godzin bez przerwy.

Według Elżbiety Kalińczuk firma musiała zainstalować w żaluzje w celu utrzymania dobrych stosunków sąsiedzkich po pojawieniu się skarg zza granicy. Gest właściciel szklarni docenił wojewoda Martin Puta: "Cieszę się, że właściciel zainwestował w kurtyny i uczynił to z własnej woli. W porównaniu do ubiegłym rokiem, jest to znacząca zmiana i myślę, że sytuacja się uspokaja". Martin Puta przypomniał również zaangażowanie czeskiego ministra środowiska Richara Brabca w rozwiązanie problemu (pisaliśmy o tym w artykułach Ministrowie o bogatyńskich problemachCitronex: kurtyny zagwarantują poprawę komfortuCo dalej ze światłem i niemieckim protestem)

W Polsce tylko szklarnie w Bogatyni są zaciemniane. Jednak system ten jest powszechnie stosowany np. rolników w Holandii. Polska firma w pobliżu granicy z Czechami uprawia pomidory, które są przeznaczone na rynek polski, głównie do sieci handlowych. W lokalnych szklarniach z 1 m² zbiera się średnio 50 kg warzyw na sezon.

Na podstawie: kom. pras Libereckiego Kraju/kraj-lbc.cz

fot. kraj-lbc.cz

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.