Historia mieszkania - prawdopodobnie socjalnego - oburza internet. "Zobacz jakie lokum możesz dostać w Bogatyni od urzędu" - pisze jeden z internautów. Takich lokali jest więcej - dodają nasi czytelnicy.
Zasób mieszkaniowy gminy tworzy ponad 1,5 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 75 tys. m², fot. bogatynia.info.pl
Na portalu wykop.pl pojawił się wpis ze zdjęciami, który zelektryzował lokalnych internautów: "Zobacz jakie lokum możesz dostać w Bogatyni od urzędu" (zdjęcia dostępne są pod linkiem - www.wykop.pl). - Znajoma dostała długo wyczekiwane mieszkanie z Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Cytuję: ,,Dzisiaj zaproponowano nam pierwsze mieszkanie w Opolnie Zdrój WARUNKI DO MIESZKANIA Z DZIEĆMI''. Mieszkanie wygląda na nieźle zdewastowane przez patoli. Tak się zastanawiam czy nikt nie sprawdza tych mieszkań, jak wyglądają w jakim są stanie? Co tu więcej pisać... spójrzcie na zdjęcia kwatery - podpisał internauta na wykop.pl.
Na naszym profilu Facebook internauci komentują, w różny sposób
Zdjęcia nie są zachęcające. Wybita szyba, obdarte ściany, odstająca podłoga. Nie ma pewności, że mieszkanie pochodzi z zasobu socjalnego gminy, ale internauci potwierdzają, że podobne są przekazywane przez gminę. Podobne dostali nasi czytelnicy, którzy po publikacji zwrócili się do naszej redakcji. Chcą pozostać anonimowi. - Wiedziałem, że będę musiał zrobić remont ale nie myślałem, że kapitalny. (...) Boję się, że jak zacznę walczyć zabiorą mi i to - napisali do nas czytelnicy wysyłając "swoje" zdjęcia, również kwater w opłakanym stanie, w innej części naszej gminy. W przeszłości były już dziennikarskie interwencje, które poprawiły byt lokatorów w tym temacie: W Lutogniewicach marzną w domu socjalnym (film).
Według prawa przez pojęcie „lokal socjalny” należy rozumieć „lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”. Obniżony standard nie może oznaczać pozbawienia lokatorów dostępu do "wygód", ale może je stosownie ograniczać, np. poprzez umiejscowienie jednej wspólnej łazienki lub WC na korytarzu.
Na temat bogatyńskich mieszkań komunalnych i socjalnych szeroko pisaliśmy dwa lata temu (vide Który zburzą, który wyremontują, kogo wykwaterują?). Zasób mieszkaniowy gminy tworzy ponad 1,5 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 75 tys. m², z czego 861 lokali o powierzchni 41 tys. m² to mieszkania w 233 budynkach stanowiących 100% własność gminy, a pozostałe znajdują się w małych i dużych wspólnotach mieszkaniowych. Większość mieszkaniowego zasobu gminy stanowią budynki, których wiek sięga znacznie powyżej 50 lat, a część z nich to tzw. zabudowa łużycka (wiek około 100 lat).
W Bogatyni lokalami zajmuje się Społeczna Komisja Mieszkaniowa (vide Zmiany w Społecznej Komisji Mieszkaniowej). Komisja zajmuje się m.in. wnioskami o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i lokali socjalnych. Umowy najmu lokali na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych zawierane są z osobami umieszczonymi na rocznych listach ustalanych przez burmistrza, podawanych do publicznej wiadomości w I kwartale każdego roku kalendarzowego. Projekty list burmistrz przedstawia do zaopiniowania komisji, a następnie podaje je do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń urzędu.