Dwie odysejowe drużyny z trzech  pracujących w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni podczas Eliminacji Regionalnych Odysei Umysłu we Wrocławiu dnia 4 marca awansowały do Finału Ogólnopolskiego OU w Gdyni, gdzie będą walczyć o tytuł mistrzów Polski.

W Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni od 10 lat uczniowie realizują międzynarodowy projekt Odyseja Umysłu. Udział w  nim daje młodzieży możliwość zdobywania i rozwijania wielu kompetencji, np. samodzielnej i ciężkiej pracy, współpracy w drużynie, rozwijania posiadanych już talentów, zdobywania nowych umiejętności oraz odpowiedzialności za podjęte działania. Młodzież zachęcana jest do kreatywnego i krytycznego myślenia,  drużyny angażowane są w  proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych  – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Nad drużynami czuwają trzy trenerki: p. Sylwia Sułkowska, p. Dorota Stachyra i p. Monika Kuczaj , które w swojej pracy wyznają zasadę, że każde dziecko ma potencjał i może odnosić sukcesy a kreatywność to umiejętność, którą warto rozwijać. Z doświadczenia wiedzą już, że zespół to większa siła twórcza niż jednostka a współzawodnictwo fair-play stymuluje kreatywność. Nie obawiają się trudności, bo dla nich każde doświadczenie to najlepszy nauczyciel.  Odyseja Umysłu według trenerek udowadnia, że uczenie się może być przyjemnością a proces tworzenia jest w edukacji ważniejszy od efektu.  

W tym roku w odysejową podróż wyruszyły trzy drużyny (20 uczniów), które spotykały się w każdą sobotę, przez całe ferie, a w tygodniu poprzedzającym konkurs codziennie, często spędzając w szkole wiele godzin po lekcjach.

Z jakimi wyzwaniami musieli w tym roku zmierzyć się Odyseusze?

Pierwsza drużyna wybrała problem z mechaniki pojazdów pt. „Tajne jest fajne”. Na wykonanie zadania mogła przeznaczyć maksymalnie 500 zł a ich etiuda mogła trwać 8 minut.  Sednem zadania było to, że ktoś planował się z kimś w tajemnicy spotkać – komuś innemu zaś zależało, aby do tego nie doszło…  Zespół miał zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy pojazdy, które wyruszą z Parkingu Wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania. Każdy z wehikułów pokonać miał inną trasę, a po drodze zrobić coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów – odbywające się przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej – stanowiły część fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentowali jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana miała być symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśnia się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić.

Nad zadaniem pracowali: Estera Łuków, Natalia Krzesińska, Sandra Lech, Agata Dżaman, Michał Drozdek, Maksymilian Wyrwał, Kacper Włos.

Podczas Eliminacji Regionalnych Odysei Umysłu we Wrocławiu drużyna zajęła IV miejsce.

Druga drużyna wybrała problem 3 – reinterpretację klasyki pt. „Od czasu do czasu Omer”. Sednem zadania było stworzenie etiudy 8-minutowej, w której drużyna opowie historię przybyszów z przyszłości, którzy cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł – i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka!  W przygotowanym przez zespół spektaklu futurystyczni podróżnicy w czasie odbyć mieli trzy wyprawy wstecz. Podczas dwóch z nich udali się  do przeszłości, gdzie byli świadkami, jak mistrz bądź mistrzyni pędzla lub dłuta tworzy jedną ze swych słynnych prac. W trzecią podróż wybrali się w ich przeszłość, ale naszą przyszłość – i stali się świadkami tego, jak wymyślony przez drużynę artysta zostaje zainspirowany i kreuje coś, co oni uważają za dzieło sztuki. W przedstawieniu pojawić się miały repliki obu dzieł klasycznych oraz oryginalne dzieło futurystyczne; objaśnienie pozytywnego wpływu, jaki na świat wywarło każde z arcydzieł; a także wizualny i dźwiękowy efekt, wskazujący, kiedy ma miejsce podróży w czasie. Na wykonanie zadania drużyna mogła przeznaczyć maksymalnie 430 złotych.

W artystyczną podróż wyruszyli drużynowo: Emilia Rajska, Nadia Dawidek, Samuel Talarczyk, Damian Bojarun, Szymon Janik i Karol Ociepka.

Podczas Eliminacji Regionalnych we Wrocławiu drużyna zajęła 2 miejsce i awansowała do Finału Ogólnopolskiego OU.

Trzecia drużyna wybrała problem 5 – humorystyczny spektakl teatralny pt. "Bohater bardzo super...cdn."

Sedno zadania polegało na stworzeniu 8-minutowej etiudy, w której kreatywność będzie 
 w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Zadaniem drużyny było stworzenie  i odegranie humorystycznego przedstawienia o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdy rusza do akcji
 na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspiera niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostaje układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu kończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków. Na wykonanie zadania drużyna mogła przeznaczyć maksymalnie 430 złotych.

W obronie kreatywności stanęli: Marcelina Stachyra, Laura Miłoszewska, Anna Kuchta, Wiktoria Kurant, Iga Justyńska, Julia Szymków i Michał Urbański.

Podczas Eliminacji Regionalnych we Wrocławiu drużyna zajęła 1 miejsce i awansowała do Finału Ogólnopolskiego OU.

Wszystkim Odyseuszom i trenerkom gratulujemy ciężkiej pracy, pomysłowości i zaangażowania a drużynom, które awansowały do finału ogólnopolskiego życzymy dalszych sukcesów.

Źródło, foto: UMiG Bogatynia

 
 
 
 
 
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.