Budowa sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami do nieruchomości przy ul. Kilińskiego, Kochanowskiego, Śmiałej, Przodowników Pracy, Piastowskiej w Bogatyni - to projekt dofinansowany z unijnego budżetu, który realizuje bogatyńskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. 

Wartość projektu wynosi dokładnie 1 884 613,29 zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej: 684 301,43 zł. Celem inwestycji jest uciepłownienie istniejących budynków mieszkalnych dotychczas ogrzewanych miejscowo z kotłowni węglowych i pieców przy ul. Kilińskiego, Kochanowskiego, Śmiałej, Przodowników Pracy, Piastowskiej w Bogatyni.

"Bogatynia jest obszarem na którym występują ponadnormatywne poziomy stężenia PM10. W ramach inwestycji do efektywnie energetycznego systemu cieplnego ciepłowniczej zostanie podłączonych 37 nieruchomości i zlikwidowane zostaną 52 piece opalane paliwem stałym. W wyniku realizacji Projektu zapotrzebowanie na moc cieplną wzrośnie o 1,0272 MW, a szacowana sprzedaż ciepła do nowopodłączonych odbiorców wynosi 6163 GJ. W wyniki likwidacji niskosprawnych źródeł ciepła i podłączenie obiektów do systemu efektywnie energetycznego, planowana oszczędność energii pierwotnej będzie wynosić 4483,5 GJ/rok. Efektem ekologicznym projektu będzie redukcja emisji CO2 o 939 Mg/rok (53%) i redukcja emisji PM10 1,71 Mg (100%). Zakres przedmiotowy projektu obejmuje budowę sieci ciepłowniczych i przyłączy o długości 1362,10 m. Sieć zostanie wpięta do istniejącej magistrali ciepłowniczej 2xDN300 i zasilać będzie indywidualne węzły ciepłownicze w poszczególnych budynkach" - możemy przeczytać w opisie projektu.

Sieć ciepłownicza projektowana jest jako sieć preizolowana, podziemna poza odcinkiem przejścia nad ciekiem Ślad w skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego. Lokalizacja sieci projektowana jest w działkach Gminy Bogatynia oraz w działkach prywatnych budynków podłączonych do sieci. Sieć ciepłowniczą zaprojektowano w systemie samokompensacji. Do kompensacji wydłużeń sieci cieplnej preizolowanej wykorzystano jej załamania w planie wynikające ze sposobu prowadzenia sieci. Znaczna cześć obiektów planowanych do podłączenia jest już wyposażona w instalacje wewnętrzne. W pozostałych obiektach instalacje zostaną wykonane przez właścicieli nieruchomości, którzy podpisali umowy wstępne o przyłączeniu do sieci ciepłowniczej w ciągu roku od daty zakończenia inwestycji. 

Źródło: mapadotacji.gov.pl

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.