Kilkusetmetrowa ulica Kurzańska będzie miała teraz dwie nazwy. Tam, gdzie znajduje się kościół będzie teraz ulica Najświętszej Maryi Panny. Radni ponownie głosowali w tej sprawie i przyczynili się do wniosku księdza, połowicznie.

 

Do torowiska pozostanie dawna nazwa, fot. archiwum bogatynia.info.pl

To było drugie podejście. Na początku czerwca radni przeciwstawili się wnioskowi proboszcza, który popierał również burmistrz. Nazwa ulicy Kurzańskiej nie zostanie przemianowana na Najświętszej Maryi Panny (vide Ulica Kurzańska zostaje). Dwa tygodnie później ulica zmieniła nazwę, częściowo. Zmiany dokonano przed Karbonaliami (15.06) na jednej z dwóch sesji Rady Miejskiej, które odbyły się jednego dnia.

- Zmienia się nazwę części ulicy "Kurzańskiej", położonej w Bogatyni obręb 0002 na ulicę o nazwie: "Najświętszej Maryi Panny", określonej geodezyjnie jako działka nr 24 AM 11 obr. II Bogatynia, stanowiącej własność Gminy Bogatynia - możemy przeczytać w uchwale. Od skrzyżowania z ulicą Daszyńskiego do torowiska będzie nowa nazwa, na pozostałym odcinku zostaje Kurzańska. Kilkusetmetrowa (około 400 metrów) ulica będzie nazwana podwójnie. 

Inicjatywa zmiany nazwy pojawiła się na wniosek Dziekana Dekanatu Bogatynia Księdza Proboszcza Jana Żaka, który - jak sam pisał - wystąpił w imieniu wiernych parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni.  Wniosek o podjęcie uchwały dotyczącej zmiany nazwy ulicy Kurzańskiej w Bogatyni na ulicę Najświętszej Maryi Panny motywowany był tym, iż w tym roku parafia obchodzi Jubileusz 150-lecia konsekracji i powstania kościoła, który mieści się przy wspomnianej ulicy. 

— Ulica Kurzańska to bardzo ciekawy zabytek onomastyczny. Podobnie jak ul. Białogórska. Obie drogi wylotowe do najbliższych wsi otrzymały nazwy właśnie od miejscowości, do których wiodły. Kiedy nad Miedziankę sprowadzili się polscy pionierzy, niemiecką wieś Dornhennersdorf, leżącą między późniejszym Zatoniem i Wigancicami Żytawskimi, nazwali Kurzany. Białogórska prowadziła oczywiście do Białej Góry, nazwanej przez urzędników w 1947 r. Jasną Górą — wyjaśniał na naszych łamach Arkadiusz Lipin, regionalista opracowujący od kilku lat dużą publikację na temat nazw w gminie bogatyńskiej.

Na ten temat pisaliśmy: 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.