b_699_699_16777215_00_images_stories_newsy_karetka_zgorzelec.jpg

Stowarzyszenie AMAZONEK i osób z chorobą nowotworową zwróciło się do naszej redakcji z prośbą o poparcie petycji inicjatywy społecznej dotyczącej poprawy leczenia onkologicznego w rejonie zgorzeleckim. Nie bądźcie bierni i przyłączcie się do akcji - możemy przeczytać w wiadomości, którą poniżej publikujemy w całości.

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum bogatynia.info.pl

"Z wielkim bólem i przykrością, ale powodowani troską o dobro nas, pacjentów onkologicznych z regionu Zgorzelca i okolic, zdecydowaliśmy się na wystąpienie i apel o wsparcie. Patowa sytuacja, w jakiej od miesięcy znajduje się Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny ZOZ w Zgorzelcu i powstałe przy nim centrum radioterapii, wzmaga niepokój w nas – pacjentach i naszych rodzinach, pogarszając już i tak trudną sytuację opieki medycznej na naszym terenie. Istnienie radioterapii i możliwość leczenia chorych na nowotwory są zagrożone.

Od marca 2018 roku Centrum Radioterapii w Zgorzelcu jest gotowe. Ta placówka, z dwoma najnowszej generacji akceleratorami oraz tomografem komputerowym, gotowa przyjąć rocznie 1200 pacjentów cierpiących na różne nowotwory – od siedmiu miesięcy stoi pusta. Najlepszy sprzęt stoi niewykorzystany – „obrasta kurzem”, przeszkolony personel medyczny czeka od miesięcy na decyzję o uruchomieniu. Ośrodek, na który niecierpliwie czekali chorzy ze Zgorzelca, ich najbliżsi, wszystkie osoby, którym na sercu leży dobro polskiej onkologii, nie może spełniać celu, do którego został powołany. Inwestycja ta była i jest niezbędna z punktu widzenia potrzeb pacjentów, stanowi bowiem niezbędne uzupełnienie medycznej działalności zgorzeleckiego szpitala, największej placówki leczniczej w tym rejonie Dolnego Śląska, leczącej co roku 46 tys. chorych.

Centrum radioterapii stoi puste, niewykorzystane, tymczasem pacjenci chorzy na nowotwory muszą jeździć na leczenie do oddalonych o wiele kilometrów miast: Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Wrocławia – z rejonu, z którego brakuje bezpośrednich połączeń komunikacyjnych. Szukając pomocy w ciężkiej chorobie i walcząc codziennie o swoje życie, często w złym stanie psychicznym i fizycznym, zmuszeni są wielokrotnie pokonywać długą i dla nich wyjątkowo męczącą drogę. I mamy wrażenie, że to nie brak funduszy na powstanie placówki skazuje ich na te niczym nieuzasadnione – nie bójmy się tego powiedzieć – męczarnie. Zdajemy sobie doskonale sprawę z procedur i czasu koniecznego na ich przeprowadzenie, ale ta patowa sytuacja trwa już wiele miesięcy – zbyt wiele miesięcy.

Bezwładność NFZ-u, a być może jego celowe działania mające na celu „unieruchomienie” nowoczesnego ośrodka radioterapii powstałego przy naszym szpitalu działają na szkodę wielu chorych i ich rodzin. Nie możemy się już dłużej przyglądać temu bezsilnie.

Misją szpitala jest ratowanie życia i zdrowia, świadczenie usług medycznych dla wszystkich chorych, którzy takiej pomocy potrzebują. Nie jest nią na pewno nieustanne lawirowanie i lobbowanie na różnych szczeblach o to, by Fundusz zechciał zgodzić się na leczenie radioterapeutyczne w Zgorzelcu.
Nie zgadzamy się na to, aby dzielić chorych na lepszych i gorszych. Na tych, którym się udało, bo mieszkają blisko działających ośrodków radioterapii, i na tych, którym się tę szansę bezlitośnie odbiera. Nie zgadzamy się na to, aby pacjenci z regionu Zgorzelca musieli dodatkowo cierpieć i tracić czas, siły oraz pieniądze pokonując wiele kilometrów, bo przez czyjąś, niezrozumiałą dla nas decyzję, nie mogą się leczyć na miejscu. Nie zgadzamy się na to, by nasi chorzy: najbliżsi, sąsiedzi, przyjaciele i znajomi umierali, bo nie mają już siły się leczyć z dala od rodziny."

Akcję można wesprzeć swoim podpisem w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni przy ul. Daszyńskiego 1 - pokój nr 10. W akcję włączyły się również organizacje i stowarzyszenia z terenu Bogatyni, których przedstawiciele od 4 października 2018 zbierają podpisy w różnych częściach naszego miasta.

Aktualizacja 5.10.2018:

Pojawiła się możliwość poparcia petycji online. poniżej link: www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_zgorzeleckiej_radioterapii.  

 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #11 Kostuch 2018-10-11 11:56
Ludzie co to za irracjonalny strach przed życiem wiecznym. Dajcie szansę dla nienarodzonych.
Każdy z was ma raz w życiu być na tej ziemi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #10 Bożenka 2018-10-11 11:29
Pan Nawrocki ,jest emerytem i bawi się z emerytkami Doltexu , a co każe to robią (...)Wycieczki i kiełbaski zajadają , to za swoje pieniądze i co on takiego robi w Stowarzyszeniu pogania emerytów jak zwierzynę , dacie to pojedziecie , a tak siedźcie w domy i łykacie tabletki.Doltex już nie istnieje nawet nie ma po nim żadnej pamiątki , tylko emeryci.Pozdrawiam tkaczka
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #9 Zosia62 2018-10-08 19:43
Radioterapia jest potrzebna , ale to kosztuje.Bogatynia padnie , bo Szpital nie ma pieniędzy i co tu robić ? Kardiologa nie ma , zawał nie poczeka .Zgorzelec ponad 30 kilometrów co nas czeka w Bogatyni Zgony .Kto rządzi tymi naszymi podatkami ? Amazonki tu nic nie pomogą , one leczą się gdzie popadnie .Wrocław , a teraz Zgorzelec.Bogatynia bawi się i mamy stowarzyszenia emerytów to tyle.Powinni tu rządzić bezrobotni i emeryci .Bogatynią rządzą rodziny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #8 mari 2018-10-06 10:47
do Teresy; byłam, zbierałam podpisy pod petycją zainicjowaną przez zgorzeleckie Amazonki i jestem z tego dumna. Nie mam zamiaru nikogo przepraszać/ jestem ze stowarzyszenia Doltex/ tym bardziej nie za siebie, zrobiłam to i dla siebie i dla Ciebie i dla nas wszystkich bo nigdy nie wiadomo co nas w życiu może spotkać. Mam nadzieję, że my jak i bogatyńskie Amazonki, diabetycy czy inne stowarzyszenia być może pomogą w osiągnięciu tak szczytnego celu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #7 mari 2018-10-06 10:29
Pani Tereso; tez jestem ze stowarzyszenia Doltex, byłam, zbierałam podpisy pod petycją i jestem z tego dumna. Nie mam zamiaru nikogo przepraszać tym bardziej za inną osobę. Włączyłam się do akcji zainicjowanej przez zgorzeleckie Amazonki dla dobra nas wszystkich i dla siebie, bo nikt nie wie co go może spotkać. I chwała i bogatyńskim Amazonkom i diabetykom czy innym stowarzyszeniom, że pomagają w osiągnięciu tak szczytnego celu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #6 Daria 2018-10-05 11:15
Sprawa dotyczy każdego mieszkańca, dobrze byłoby, gdyby w każdej wsi była możliwość złożenia podpisu, są przecież świetlice.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #5 Henry 2018-10-05 06:10
Jako członek niejawny i zarazem sympatyk Amazonek wnioskuję. Wyrzucenie ze stowarzyszenia. Domniemuję, że korzystając obrazu,, seksmisja" podszywał się pod kobietę i robi kręcą robotę w stowarzyszeniu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #4 Kos 2018-10-05 04:17
Pani Bojakowska partyjna koleżanka pisowskiego ministra zdrowia nie ma wpływu na to aby NFZ w końcu coś zadziałał??!! To śmieszne i żałosne, miało być lepiej a jest jak wszyscy widzą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #3 Teresa 2018-10-04 21:02
Najbardziej żenujące jest to, że ludzie burmistrza - Nawrocki, Wiśniewski, próbują upiecz na tym swoją pieczeń! Wstyd panie Nawrocki! Miesza Pan w to jeszcze nasze stowarzyszenie "Doltex"! Nie jesteśmy na usługach burmistrza, ani Wiśniewskiego! Niech Pan nas w politykę nie miesza! Brawo dla "Amazonek" brawo dla Bojakowskiej! Pani Doroto, w imieniu Stowarzyszenia przepraszam Panią za naszego przewodniczącego! Ja i nasze koleżanki są zbulwersowane i popieramy Panią!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #2 anka 2018-10-04 19:07
polecam Wałbrzych do radioterapii ,b.fachowa obsługa
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Na co przekazać pie…

16-06-2019 Wyświetleń:624 3 Komentarze

Dostali pieniądze z…

15-06-2019 Wyświetleń:445 Brak komentarzy

Zmarła Marzena Spra…

15-06-2019 Wyświetleń:3442 1 Komentarz

Staranowali niemieck…

13-06-2019 Wyświetleń:2013 8 Komentarzy

"Nowe" dyr…

13-06-2019 Wyświetleń:2773 4 Komentarze

"Po pierwsze zd…

13-06-2019 Wyświetleń:765 8 Komentarzy

Ćwiczenia "Wic…

13-06-2019 Wyświetleń:420 Brak komentarzy

Laboratorium produku…

13-06-2019 Wyświetleń:1578 1 Komentarz

Spotkanie z czeskimi…

13-06-2019 Wyświetleń:658 3 Komentarze

Gdzie drzewa ja się…

12-06-2019 Wyświetleń:1465 7 Komentarzy

Dawni członkowie za…

12-06-2019 Wyświetleń:3576 52 Komentarzy

Jeden program przyj…

12-06-2019 Wyświetleń:1156 12 Komentarzy

niedziela, czerwiec 16, 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies