Nowy plac zabaw w Parku Preibischa w Bogatyni, fot. bogatynia.info.plWydział Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni w dniu 10 października od godz. 8.30 w parku im. C.A. Preibischa za biblioteką organizuje dla wszystkich dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych 6-godzinny Happening edukacyjny „Ziemia w naszych rękach”. Podczas warsztatów dzieci będą przekonywać mieszkańców naszej gminy, że warto segregować śmieci. Partnerem akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej

Projekt realizowany jest w ramach „Ogólnopolskiej Lekcji Ekologicznej”. Celem akcji jest promowanie ciekawych sposobów prowadzenia edukacji ekologicznej. W tym roku koncentrujemy się na tematyce ograniczania odpadów i ich właściwej segregacji, zgodnie z wprowadzonym w naszej gminie modelem gospodarki odpadami.

W warsztatach weźmie udział ponad 300 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu całej gminy. W ramach projektu „Ogólnopolskiej Lekcji Ekologicznej” chęć udziału wyraziły wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z naszej gminy.

W ramach realizowanej kampanii edukacyjnej, gmina Bogatynia przekaże placówkom oświatowym szereg materiałów edukacyjnych (ulotki, plakaty i scenariusze zajęć) do przeprowadzenia niezwykłej lekcji ekologicznej nawiązującej do tematu segregacji i ograniczania powstawania odpadów. Organizatorom akcji zależy, aby ekologia w szkole kojarzyła się z ciekawym i twórczym działaniem. W ramach kampanii zostaną przeprowadzone dwa konkursy dla dzieci i nauczycieli.

Bardzo ważnym elementem całej akcji jest ulotka promująca segregację odpadów, która została wydrukowana na papierze z makulatury. Jedna strona została przygotowana przez gminę we współpracy z fundacją „Arka”. Zawiera ona uniwersalne informacje o potrzebie ograniczania powstawania odpadów i właściwej ich segregacji. Drugą stronę przygotowują już same dzieci wraz z nauczycielami na lekcjach w szkole. Dzieci z przedszkoli rysują natomiast starsi uczniowie mogą przygotować hasła, swoje teksty, zdjęcia. Tutaj wyobraźnia uczniów jest nieograniczona.

Kryterium oceny będą walory estetyczne, zgodność z tematem i kreatywność.

W konkursie mogą wziąć udział prace, które zostały stworzone przez uczniów lub przez dzieci w wieku przedszkolnym w ramach akcji „Ogólnopolska Lekcja Ekologiczna” na specjalnym papierze z makulatury, a następnie zostały wysłane w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ulotki można wysyłać do końca 31 października. Każda placówka może przesłać pięć wybranych przez siebie ulotek. Spośród wszystkich nadesłanych przez szkoły ulotek jury powołane przez Fundacje Arka wybierze 10 najciekawszych prac, które zostaną nagrodzone. W konkursie przewidziano 10 równorzędnych nagród – IPod-ów.

Natomiast w konkursie skierowanym dla nauczycieli zostanie wyłoniony najciekawszy scenariusz lekcyjny. Kryterium oceny jury będzie kreatywność i zgodność z tematem. W konkursie mogą wziąć udział scenariusze, które zostały napisane przez nauczycieli w ramach akcji „Ogólnopolska Lekcja Ekologiczna”, a następnie zostały wysłane w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Scenariusze można wysyłać do końca 31 października. Spośród wszystkich nadesłanych przez nauczycieli scenariuszy, jury powołane przez Fundację wybierze 3 najciekawsze prace, które zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi.

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.