Spółka TBS w latach swojego istnienia zawsze ponosiła straty - mówił Jarosław Rymarczyk, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 

 

Bloki TBS w Opolnie-Zdroju, fot. archiwum

Spółka posiada swoje nieruchomości, które są traktowane jako "niechciane dziecko". W Opolnie-Zdroju grunt około 5,5 hektara został przypisany do jednego z kredytów. Oddanie lub sprzedaż działki się nie udała. Chciano ściągnąć z działki hipotekę i pozbawić spółkę dodatkowego obciążenia w postaci podatku - około 4 tys. zł miesięcznie. Miały tam powstać nowe osiedla, ale nie było takich inwestycji. Ponadto kotłownie olejowe generują wysokie koszty ogrzewania. Jeżeli zgromadzenie wspólników nie zgadzało się na podwyżki czynszów, to powinno pokryć różnice, jednak zawsze strata miała być pokryta "z przyszłych zysków". Wygenerowało to dług spółki  w wysokości 2,5 mln zł - mówił prezes podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej. Już są przygotowane nowe kalkulacje zakładające podwyżki i zarząd powinien wnioskować do wspólnika o podwyższenie opłat. Koszt kredytu wciąż rośnie.

Radny Jakub Biniasz zadał pytanie prezesowi Rymarczykowi, że skoro sam powiedział, że jego poprzednicy nie zrobili nic w sprawie poprawy kondycji spółki (poprzednikiem Jarosława Rymarczyka był Marek Tomala, a wcześniej Edward Prądzyński), to od kiedy on pełni funkcję prezesa. Jarosław Rymarczyk odpowiedział, że od 2009 roku (vide o zmianach w TBS pisaliśmy Kolejne zmiany kadrowe. Tym razem TBS). Były lepsze lata, gdzie strata była zmniejszona do 100 tys. zł - mówił prezes Rymarczyk. Przywołał również zmianę cen oleju opałowego, które kiedyś były mniejsze. 

Dominik Zawada spytał jaki jest koszt utrzymania zarządu TBS-u. W spółce zarząd składa się tylko z prezesa, jest również prokurent (Izabela Daraż). Sam prezes zarabia średnio 9 tys. zł netto - odpowiedział Jarosław Rymarczyk. Rada Nadzorcza spółki (w jej skład wchodzi Damian Nawrot, Ewa Tęcza i Wojciech Dżoga) kosztuje około 5,5 tys. zł netto miesięcznie na wszystkich członków. 

Jarosław Rymarczyk wspomniał, że gruncie mogłaby w przyszłości stanąć np. szkoła. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Oliasz wspomniał, że spółka ta powstała od razu z wadą prawną. Dodał, że wówczas wiceburmistrzem był Zbigniew Szatkowski. Chodzi o skomplikowaną strukturę właścicielską spółki, która powstała jako "związek" gminy i spółdzielni mieszkaniowej. Radny przypomniał również, że TBS powinien być spółką non-profit. Mówił, że nie można mieć pretensji do prezesa o dług spółki, bo nie miał wsparcia. Mieszkania TBS miały być tanie w użytkowaniu, a okazało się odwrotnie - dodał.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+3 #41 Turysta 2019-08-29 06:40
Są cwaniaki co doili gminę za AG i doją za WB. A dlaczego tak jest? Bo trzeba znać przepisy a widać, że urzędnicy ich nie znają, a może to ich koledzy?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #40 iiub 2019-08-29 06:22
Cytuję renia:
Dlaczego w co najmniej jednej spółce zbierane są podpisy na PSL ???


Niech zgadnę, w GZMK u pani Kasi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #39 renia 2019-08-29 05:27
Dlaczego w co najmniej jednej spółce zbierane są podpisy na PSL ???
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #38 Ewa 2019-08-28 18:20
Kiedyś byli po znajomości i teraz są po znajomości. I w przyszłości też będą po znajomości. Szkoda że są to emeryci nie z Bogatyni. Niektórzy wręcz chamscy inni nijacy. Jak burmistrz są.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #37 Andronikus 2019-08-28 13:25
A zazdrośnicy możecie sobie pokłapać jęzorem z gębą pełną bigosu! Nie chciało się dźwigać teczki-trzeba układać w markecie woreczki
prostakiem to jestes ty.Takie załosne dziecinne wypociny wzbudzaja politowanie.ten człowiek to niewypał ktory nigdy nie powinien zasiadac na zadnym stanowisku powyzej kasy w supermarkecie,co z tego ze studiował jak zajmowal sie kadzeniem i włazeniem do tylka Andrzejowi zamiast zarzadzaniem.Ten człowiek jest zerem i zajmował to stanowisko dzieki układom a nie wykształceniu.Bajki opowiadac to dziecim.Wykształcony sie znalazł.Przegryw.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #36 Andronikus 2019-08-28 13:20
[quote name="Domokles"][quote name="mieszkaniecTBS"]Jeśli mowa o zarobkach prezesa TBS....Dlaczego jesteście tacy zawistni i zazdrośni? Ten Pan się wiele lat uczył,ma wieloletnie doświadczenie i sprawdził się na tym stanowisku,a wy co sobą prezentujecie?
zawistni
ja tego pana znam
naczelny przy[xxx]as pana Andrzeja G.bu ha ha.Miernota nie prezes.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #35 Domokles 2018-12-27 13:58
Cytuję mieszkaniecTBS:
Jeśli mowa o zarobkach prezesa TBS....Dlaczego jesteście tacy zawistni i zazdrośni? Ten Pan się wiele lat uczył,ma wieloletnie doświadczenie i sprawdził się na tym stanowisku,a wy co sobą prezentujecie? Też możecie się przyjąć gdzieś na prezesa/prezeskę. I co ,że zarabia 9tys? Są prezesi w Bogatyni,którzy zarabiają duzo więcej-ich się czepiajcie! Naczelniczki wydziału w UMiG dostają 9000 na rękę,a prezes to jest wysokie stanowisko i zarobki powinien mieć większe!Do tego Pan Jarek jest znany i lubiany wśród mieszkańców B-ni! A zazdrośnicy możecie sobie pokłapać jęzorem z gębą pełną bigosu! Nie chciało się dźwigać teczki-trzeba układać w markecie woreczki!

Trochę szacunku powinnaś/eś mieć do ludzi, którzy zarabiają mniej. I nie są prezesami.
Kategoryzowanie ludzi pod kątem finansowym świadczy o ogromnym prostactwie i ograniczeniu umysłowym. Dilerzy mają wiele więcej niż prezes, znaczy się wg ciebie godni podziwu i szacunku?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #34 Biała kiełbasa 2018-12-27 13:51
Do tego krążą tutaj niesamowite kwoty wynagrodzeń kierowców, sprzątaczek a nawet pań siedzących w kasie - serio, nikt nie wierzy w te wyimaginowane z kosmosu wzięte kwoty, są podawane tu po to by wywołać g/ó/w/n/o/burzę na forum i tylko temu służą.
Natomiast szczerze jestem zdezorientowany, czym kierowane się podwyższają kwotę wynagrodzenia prezesowi TBS skoro nie szło za tym zmniejszenie długu tego podmiotu. Jestem w stanie przełknąć 9 tys brutto, ale nie netto. Znalazłby się chętny następca z planem naprawy za mniejszą kwotę, po np konkursie na to stanowisko. Mamy pełno wykształconych młodych ludzi, głodnych sukcesu i chętnych do pracy. Może czas dać szansę innym, równie dobrze wykształconym, skuteczniejszym i tańszym.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #33 Biała kiełbasa 2018-12-27 13:42
Cytuję kiełbasa:
9000zł i już się czepiacie? A czy to jest dużo? Jeśli dla was to dużo,to dobrze,że nie znacie zarobków kierowców w urzędzie.


Tak, uważam, że przy milionów hej długa historia takie wynagrodzenie prezesa jest za wysokie. Wynagrodzenie powinno być w jakiejś mierze adekwatne do osiąganych wyników. A jak jest to widać, długi rosły, więc i automatycznie rosło wynagrodzenie. Czyli de facto jak dług wzrośnie do pięciu milionów, to trzeba podnieść wynagrodzenie do osiemnastu tysięcy?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #32 kiełbasa 2018-12-27 09:14
9000zł i już się czepiacie? A czy to jest dużo? Jeśli dla was to dużo,to dobrze,że nie znacie zarobków kierowców w urzędzie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Policjanci z grupy …

03-07-2020 Wyświetleń:205 Brak komentarzy

Policjanci odzyskali…

03-07-2020 Wyświetleń:295 Brak komentarzy

Zamknięty most gran…

03-07-2020 Wyświetleń:813 Brak komentarzy

Owocne działania ce…

03-07-2020 Wyświetleń:721 Brak komentarzy

Skradziono panele

03-07-2020 Wyświetleń:514 1 Komentarz

Ukradli worki, wpadl…

03-07-2020 Wyświetleń:553 Brak komentarzy

Relacja ze spływu B…

02-07-2020 Wyświetleń:436 4 Komentarze

UMiG: Basen w piguł…

02-07-2020 Wyświetleń:1501 16 Komentarzy

Jak klasyki to tylko…

02-07-2020 Wyświetleń:620 Brak komentarzy

Gmina otrzymała gra…

02-07-2020 Wyświetleń:576 1 Komentarz

Burmistrz i urzędni…

01-07-2020 Wyświetleń:965 Brak komentarzy

Komentarz Burmistrza…

30-06-2020 Wyświetleń:3249 18 Komentarzy

piątek, lipiec 03, 2020