Od ubiegłego roku bogatyńska Parafia Rzymskokatolicka św. Ap. Piotra i Pawła oraz Miasto Hradek nad Nysą prowadzą wspólny projekt, zakładający odnowienie i promocję zapomnianych zabytków po obu stronach granicy - informuje Urząd Miasta i Gminy Bogatynia.

fot. Bartosz Kamiński 

- Jego celem jest zwiększenie zainteresowania społeczeństwa istniejącymi zabytkami oraz zachowanie i promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego. Aktualnie trwają prace konserwatorskie, które po stronie czeskiej przewidują rekonstrukcję posągu św. Anny i Zámeckiego krzyża oraz kompletny remont krzyża Zwergův. W Bogatyni prace obejmą konserwację XVII – XVIII - wiecznych płyt epitafijnych, wmurowanych w elewację kościoła pw. Ap. Piotra i Pawła - możemy przeczytać w najnowszym biuletynie bogatyńskiego magistratu "Bogatynia".

Prace konserwatorskie dla Parafii Rzymskokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni finansowane są w ramach projektu „Małe zabytki i ich promocja Bogatynia - Hradek n. N.” realizowanego w ramach FM Nisa-Nysa INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 Parafia już w lipcu br. ogłosiła przetarg. Wykonawcą jest krakowska firma firma Consisteza, a prace wyceniono na ok. 150 tys. zł. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie remontu konserwatorskiego 6 płyt epitafijnych w obrębie kościoła w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni. Remont obejmie wybrane płyty epitafijne w murze obwodowym otaczającym Kościół, które dotychczas nie były poddawane remontom. 

"Potrzeba realizacji niniejszego projektu wynika z przeprowadzonej analizy potrzeb w zakresie zachowania zabytków kościelnych na terenie Bogatyni - konserwacja kamiennych płyt epitafijnych wmurowanych w elewacje zewnętrzną kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni. Głównym celem prac wyszczególnionych w opisie przedmiotu zamówienia jest stworzenie odpowiednich warunków dla zabezpieczeniem płyt epitafijnych przed niszczeniem" - możemy przeczytać w dokumentach programu. Planowany termin realizacji zamówienia określono do 15 października 2019 r. 

Jak opisuje w biuletynie ks. dziekana Ryszarda Trzósło – proboszcz parafii: "Dzięki zabiegom konserwatorskim zostanie przywrócony blask i walor kamiennych płyt epitafijnych z XVII i XVIII wieku, które staną się cenną atrakcją turystyczną na mapie naszego miasta i parafii".

Pogram prac konserwatorskich dostępny jest pod linkiem internetowym.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.