b_699_699_16777215_00_images_stories_umig_dyktando_xi_image_17.jpg

"Dziś ortografia do ekologii należy" to tytuł XI Bogatyńskiego Dyktanda dla Dorosłych. Konkurs odbył się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, uczestniczyło 27 osób. Tekst dyktanda przygotowała Wanda Miłopolska-Trojanowska.

 

Motywem przewodnim była ochrona przyrody. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Marta Brożyna, Dorota Bogdanowicz, Anna Brożek, Iwona Dąbrowska, Małgorzata Hacia, Anna Hantke, Grażyna Kołodziejczuk, Marta Pędrak, Ewa Tęcza, przewodnicząca Sylwia Sułkowska.

Bogatyńskim Mistrzem Orografii i Puchar otrzymał Krzysztof Bieńkowski .

Bogatyńskim I Wicemistrzem Ortografii i Puchar otrzymał Jarosław Jurkowski .

Bogatyńskim II Wicemistrzem Ortografii i Puchar otrzymała Iwona Józefowicz .

Wyróżnienia otrzymali: Dorota Bojakowska, Barbara Glanowska, Elżbieta Drewal, Małgorzata Sawicka, Katarzyna Mandyk, Anna Kazimierska oraz Remigiusz Miaskiewicz.

Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, upominki ekologiczne z logo GPO oraz karty podarunkowe. Ponadto wśród uczestników konkursu rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów. A nagrody ufundowali: Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Gminny Zarząd Mienia Komunalnego, Niezależny Partner Biznesowy FM WORLD POLSKA. Sponsorzy indywidualni: Dorota Bojakowska przewodnicząca Rady Miejskiej, Tomasz Tracz radny Rady Miejskiej, Wiktoria Rataj radna Powiatu Zgorzeleckiego, Adam Balcer radny Powiatu Zgorzeleckiego, Katarzyna Bartkowiak prezes GZMK, Joanna Zalewska-Sawicka, Anetta Kempska prezes Klubu Puszystych, Iwona Hałas - firma Mary Kay, Strefa Piękna, Restauracja "Hoker", Buczkowscy Pasieka Lutogniewice, Salon Merlin, Klub Nauczycielski "Izis".

W programie artystycznym wystąpiły Bogatyńskie Amazonki oraz zespół taneczny i wokalno-instrumentalny z klubu "Izis".

Prezes Klubu Nauczycielskiego "Izis" podziękowała współorganizatorom: Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej, Urzędowi Miasta i Gminy, komisji konkursowej, sponsorom, Bogatyńskim Amazonkom i koleżankom z klubu za pomoc w zorganizowaniu intelektualnej imprezy. Była to udana impreza. Złożyła gratulacje wszystkim odważnym, którzy zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii.

Treść Dyktanda 2019:

"Dziś ortografia do ekologii należy Euzebiusz, miłośnik przyrody, postanowił pokazać swojej przyjaciółce idealny krajobraz leśny. Zaprosił ją na pieszą wędrówkę z dala od zgiełku i hałasu miasta. Rześkie powietrze krzepiło i rozprężało. Wyszli na dróżkę prowadzącą do lasu. Przed nimi roztoczył się piękny widok. Czerwone gardenie, bladoróżowe goździki tworzyły barwne esy-floresy. Dopełnieniem jesiennych kolorów były ciemnofioletowe i liliowe wrzośce, które tworzyły barwny dywan. Wokół unosiła się odurzająco słodka woń czeremchy. Wczesnojesienne promienie słońca z trudem przebijały się przez baldachim pożółkłych liści drzew. Znienacka czmychnęła im przed oczami rozjątrzona tchórzofretka, a nad głowami przeleciała chmara wróbli. Wchodzili coraz głębiej w las. Ścieżka stawała się węższa z każdym metrem. Euzebiusz rozmarzył się i wtem, jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, czar prysnął. Ze zdziwieniem rozejrzał się dookoła. Trafili na polanę, gdzie sterty śmieci zamieniły przejezdne ścieżki w bezdroża. Dzikie wysypiska śmieci pełne były zużytych akumulatorów, żarówek, zardzewiałych części polonezów i fiatów, chłodziarkozamrażarek i innego żelastwa, mebli, folii i resztek odzieży. To nie wyglądało na chlubę leśnego pejzażu. Postanowił działać na rzecz ochrony środowiska i przyrody. Został wolontariuszem. Zaczął organizować warsztaty dotyczące segregacji śmieci i recyklingu. Uświadamiał, że ochrona środowiska to nie błahostka, ale sprawa największej wagi. W myśl powiedzenia: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", postanowił zaprosić do zabawy edukacyjnej przedszkolaków. Zaproszenie skierował również do młodzieży i dorosłych. Postanowił się specjalizować w hasłach ekologicznych i protestować przeciwko plastikowym butelkom i nie tylko. Codwutygodniowy instruktaż uzmysłowił słuchaczom, że nie wolno narażać przyrody na nieodwracalną degradację. Czy zastanowiliście się, co łączy ortografię z ekologią? Stanisław Jerzy Lec powiedział: "Ziemia to kropka pod znakiem zapytania". Trochę filozofii w dyktandzie nie zaszkodzi."

Źrodło, foto: UMiG Bogatynia

 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+6 #2 Mariolka 2019-11-26 08:01
Fajna idea, fajnie zrealizowana i fajni ludzie. Gratuluję wszystkim uczestnikom i organizatorom. Brawo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #1 Wesoły 2019-11-26 06:27
Gratulacje dla zwycięzcy oraz dla pozostałych uczestników za odwagę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Uratowali mężczyzn…

09-07-2020 Wyświetleń:520 Brak komentarzy

Aktywni Cyfrowo

09-07-2020 Wyświetleń:55 Brak komentarzy

Zgorzeleccy policjan…

08-07-2020 Wyświetleń:308 Brak komentarzy

Zatrzymany na włama…

08-07-2020 Wyświetleń:458 Brak komentarzy

Policjanci apelują …

08-07-2020 Wyświetleń:918 1 Komentarz

Od przedszkola bez g…

07-07-2020 Wyświetleń:310 Brak komentarzy

Podsumowanie policyj…

07-07-2020 Wyświetleń:505 2 Komentarze

Zatrzymany za kierow…

07-07-2020 Wyświetleń:707 Brak komentarzy

Zatrzymany za posiad…

07-07-2020 Wyświetleń:869 3 Komentarze

Oświadczenie burmis…

06-07-2020 Wyświetleń:1088 8 Komentarzy

„Nie!” dla likwi…

06-07-2020 Wyświetleń:469 4 Komentarze

Policjanci z grupy …

03-07-2020 Wyświetleń:657 Brak komentarzy

czwartek, lipiec 09, 2020