Anna German z wykształcenia była geologiem. Swoją pracę dyplomową pisała o Bogatyni, a właściwie Zatoniu. Był to rok 1962
Serial TVP1 „Anna German” (z tytułowa rolą Joanny Moro) emitowany w zeszłym roku pokazuje burzliwą i dramatyczną historię życia polskiej piosenkarki, która zrobiła międzynarodową karierę w latach 60. i 70. Anna German ma na swoim koncie liczne nagrody polskich i zagranicznych festiwali. W trakcie swojej krótkiej kariery nagrała kilkadziesiąt płyt. Śpiewała w siedmiu językach: po polsku oraz rosyjsku, a także w języku niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim oraz łacińskim. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS, oraz ZSRR.
Wybitna polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka z wykształcenia była geologiem geologiem. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim. To właśnie biuro promocji Uniwersytetu przypomniało naukową działalność piosenkarki. Jak możemy przeczytać w tekście Najpiękniej śpiewający geolog (opublikowanym na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego) "Dyplom (Anna German - red.) uzyskała w styczniu 1962 roku, broniąc pracę magisterską pod tytułem »Zdjęcie geologiczne okolic Zatonia«. Pod tym nieco tajemniczym tytułem kryje się kawał solidnej geologicznej roboty – własnoręcznie sporządzona mapa geologiczna. Dziesiątki kilometrów marszrut, mnóstwo pobranych próbek, wiele rysunków i szkiców, długie godziny spędzone przy interpretacji wyników i kreśleniu mapy". W 1962 roku Zatonie nie należało jeszcze administracyjnie do Bogatyni. Dopiero w 1973 roku zaczął obowiązywać nowy podział administracyjny włączający Zatonie (i m.in. Markocice) w obszar Bogatyni. To właśnie 1962 rok jest rokiem rozpoczęcia pracy Elektrowni Turów.
Jak podaje Uniwersytet Wrocławski efektem pracy Anny German jest m.in. "własnoręcznie pokolorowany prostokąt, przedstawiający budowę geologiczną obszaru kilkunastu kilometrów kwadratowych terenu wciśniętego w »worek Bogatyni« na południowo-zachodnim krańcu Polski. Miejsce ważne dla geologów, bo tuż obok leżą wielkie złoża węgla brunatnego. Teraz na części tego obszaru wyrosły hałdy pobliskiej kopalni".
Na podstawie: uni.wroc.pl/tvp.pl/wikipedia.pl/elturow.pgegiek.pl