Dawniej w budynku dzisiejszego magistratu obrócz urzędu gminy mieściła sie również kasa oszczędnościowa. Kasa działa do dziś i przypomina historię, kiedy Bogatynię odwiedził król. Pewności nie ma, ale są pewne poszlaki.
'Gemeindeamt' krótko po wybudowaniu, fot. pocztówka z ok. 1914 roku
Jak opisywaliśmy już w artykule 100 lat budynku urzędu bogatyński magistrat jest wiekowy. Ma też bujną historię. Po wybudowaniu w 1914 roku budynek mieścił nie tylko władze gminne, ale również kasę oszczędnościową oraz muzeum (od 1926 roku). Firma finansowa Sparkasse istnieje do dziś i niedawno przypomniała historie pewnej pocztówki (poniżej) z Bogatynią w tle i królewskimi odwiedzinami (tekst po niemiecku Besuchte der Koenig die Sparkasse?). W archiwum historycznym Sparkasse odnaleziono fotorafię, która może dowodzić - jak twierdzą autorzy - o wizycie Fryderyka Augusta III Wettyna. Był to ostatni król Saksonii panujący w latach 1904-1918. Autorzy wpisu trochę rozmijają się z datami i dokładnie nie wiadomo czy osobistość w asyście wojska, dla której podniesiono flagi to faktycznie lubiany wówczas Fryderyk.
Ta sama pocztówka pojawia sie również w serwisie fotopolska.eu. tu autorzy twierdzą, że osobistością mógł być Wilhelm II Hohenzollern podczas wizyty w Bogatyni - ostatni niemiecki cesarz i król Prus.
Zdjęcie w serwisie fotopolska.euPewne jest, że w dawnej Bogatyni wizytował inny król Saksonii. Pierwszy żelazny, a zarazem najstarszy istniejący, most w Bogatyni 15 sierpnia 1869 roku uroczyście otworzył swym dostojnym przejazdem król Saksonii Jan Wettyn. Most wybudowany z inicjatywy i na koszt Carla Augusta Preibischa łączył oba brzegi rzeki przed jego domem (vide W rocznicę mostu ogłoszono przetarg na odbudowę). Rok temu ostatni, pamiątkowy fragment królewskiego mostu skradziono (vide Skradziono zabytkowy fragment mostu)