4 czerwca w Bogatyni odbył się „XI Międzynarodowy Piknik Tradycji Świętojańskich - Warsztaty Emerytowanych Nauczycieli”, zorganizowany w ramach polsko-czeskiego projektu pn. „Tradycyjnie i Integracyjnie w Trójstyku”. 

Pedagodzy-seniorzy z Polski i Czech, podobnie jak w poprzednich latach, integrowali się biorąc na warsztat tradycje świętojańskie. Sąsiedzkie spotkanie rozpoczęło się rozpaleniem ogniska i zaśpiewaniem ludowej piosenki. Emerytowani nauczyciele wspólnie wykonali tematyczne dekoracje. Warsztaty wicia wianków, rysunkowe, czy tworzenia bukietów, były doskonałą okazją by lepiej się poznać i szlifować plastyczne talenty. Odtańczone zostały również tradycyjne tańce, nie zabrakło „poszukiwania kwiatu paproci“ i serdecznych rozmów podczas wspólnej biesiady, która była doskonałą okazją do przywołania historii i tradycji regionu trójziemia.

W pikniku wzięli udział burmistrz Wojciech Dobrołowicz i wiceburmistrz Aleksandra Ratajczak. 

Wydarzenia odbyło się z inicjatywy Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bogatyni pod kierownictwem Zofii Werżanowskiej, przy wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej UMiG. Nad organizacją warsztatów czuwała Iwona Sobczyk. 

Projekt „Tradycyjnie i Integracyjnie w Trójstyku” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów Program Interreg Republika Czeska - Polska 2021-2027.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.