Wielkie spotkanie pasjonatów rękodzielnictwa odbyło się w piątek 7 czerwca na Dworcu Historycznym (dawnym PKS) w Bogatyni. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych był okazją, aby wszyscy, którzy tworzą jakąkolwiek formę rękodzieła pokazali się i podzieli swą pasją. Ustanowienie tego święta 19 lat temu, miało na celu dać okazję wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielenia się wiedzą i doświadczeniem. 

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Góra Możliwości”, przy współudziale pracowni Moniki Kolaga Dotyk Anioła - rękodzieło z duszą, Bogatyńskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni udało się zebrać w jednym miejscu wielu różnorodnych twórców rękodzieła. Patronat honorowy wydarzenia objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz. 

Podczas spotkania można było przenieść się, dzięki wizycie w Muzeum Dworca Historycznego, do dawnej tkackiej Bogatyni. Również podczas warsztatów można było spróbować umiejętności tkania, szydełkowania, czy też makramy. Uroczystość uświetnił występ Urszuli Duchaczek oraz Izabeli Adamowicz w projekcie „Pieśni duszy” o dawnym życiu kobiet. Pod przewodnictwem Iwony Foltyn z udziałem mieszkanek Bratkowa zatańczono taniec w kręgu, zapraszając do wspólnych pląsów chętnych gości. Plac pięknie dekorowały mandale intuicyjne Bogumiły Ludwik, można było również stworzyć własną mandalę. Pośród rękodzieł można było zobaczyć biżuterię, prace szydełkowe, makramę, mydła, obrazy, miody, kremy, torebki, drewniane wieszaki na klucze, kwiaty z krepiny, maskotki wykonane na szydełku, poidła dla ptaków, bukiety, wianki, perfumy. Najmłodsi uczestnicy malowali twarze, nie zabrakło punktów gastronomicznych. 

To były pierwsze obchody święta w Bogatyni, a organizatorzy już zapowiadają organizację następnych, które zawsze przypadają w drugą sobotę czerwca. To wielka okazja dla artystów na wspólne spotkanie oraz pokazanie swojej pasji i talentu, których jak widać bogatynianom nie brakuje.

Galeria zdjęć 

Źródło: organizatorzy 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.