W dniach 13 i 14 maja 2023 r., w Polanicy – Zdroju, rozegrany został Finał Wojewódzki XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, w którym, w dwóch kategoriach wiekowych, współzawodniczyły trzyosobowe drużyny - zwycięzcy eliminacji powiatowych.

Powiat zgorzelecki, w kategorii szkół podstawowych, reprezentowany był przez drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni w składzie: Julia Tryc, Nadia Kadzewicz i Filip Kłusak.

W ramach turnieju rozegrane zostały konkurencje:

1. Indywidualny test wiedzy składający się z 50 pytań krajoznawczych o województwie dolnośląskim, pomorskim oraz Polsce, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Razem test wiedzy miał 100 pytań.

2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy.

3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, będący konkurencją zespołową, składającą się z czterech konkursów wybranych z regulaminu OMTTK. W tym roku wybrano:

a) rozpoznawanie śladów i tropów zwierząt,

b) atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i województwa pomorskiego,

c) rozpoznawanie roślin,

d) pakowanie plecaka turystycznego.

4. Turystyczny rower, w ramach której trzech zawodników pokonywało kolarski tor przeszkód.

5. Turystyczny marsz na orientację, czyli konkurencja drużynowa, w której zawodnicy musieli pokonać w terenie trasę wyznaczoną na mapie.

6. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach.

Ósmoklasiści z „Trójki” wyróżnili się w poszczególnych konkurencjach. Zajęli pierwszą lokatę w rozpoznawaniu roślin i pakowaniu plecaka, a także bardzo dobrze poradzili sobie ze śladami i tropami zwierząt oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Po podsumowaniu wszystkich punktów zajęli 3 miejsce!

W czasie tych dwóch dni różnorodnych zadań znalazł się również czas na zabawę i spacer po uzdrowisku. Warto wspomnieć, że na drugim miejscu, w kategorii szkół ponadpodstawowych, uplasowali się absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, a obecnie licealiści: Marcelina Szymaniak, Oliwia Piwowarska i Wojciech Pająk.

Bardzo dziękujemy Maciejowi Pierzchalskiemu, który wspierał uczestników turnieju fachową wiedzą i doświadczeniem w przygotowaniach do konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkolnej pielęgniarce – pani Beacie – za doskonale wyposażoną apteczkę.

Relacja z konkursu – opiekunowie drużyny: Sylwia Pająk i Aneta Strojanowska

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.