Radny Dominik Zawada nie odpuszcza w sprawie ścieżek rowerowych na hałdzie. Doszło do spotkań w tej sprawie, ale droga jeszcze długa.
Rowerem po hałdzie, fot. archiwum bogatynia.info.pl
Radny Dominik Zawada już w zeszłym roku zwrócił się z prośbą o zabezpieczenie w budżecie Miasta i Gminy Bogatynia na rok 2023 środków w wysokości 60 tys. zł na realizację zadania związanego z wytyczeniem zielonych szlaków pieszo- rowerowych w obrębie MiG Bogatynia, na terenie po byłym zwałowisku zewnętrznym, które aktualnie jest w zarządzie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Pieńsk - Leśnictwo Bogatynia. Zadanie obejmowałoby wykonanie i montaż tablic informacyjnych oraz znaków kierunkowych wzdłuż wytyczonych szlaków. Pisaliśmy o tym w artykule Rowerem i pieszo po hałdzie? Jest wniosek.
- Wniosek został przyjęty do budżetu lecz za tym nie podjęto żadnych kroków. W związku z tym w styczniu wystąpiłem do Lasów Państwowych z prośbą o możliwość realizacji tego zadnia. Dzięki wsparciu kolegi Przemysława Pojmanna przekazałem dla Nadleśnictwa Pieńsk planowane mapy. Po długiej korespondencji z nadleśnictwem w dniu dzisiejszym doszło do spotkania. Wspólnie z przedstawicielami nadleśnictwa udaliśmy się przed sesją na wizję lokalną w terenie. Przedstawiciele nadleśnictwa zakwestionowali dwa odcinki tras z czterech zaproponowanych (...). Zwróciłem się z prośbą o przekazanie alternatywnego rozwiązania, ale liczę również na doświadczenie Przemka, który zjeździł hałdy w szerz i wzdłuż. Musimy przedstawić kompleksową koncepcje wraz z ulokowaniem znaków kierunkowych i ilości. Przekazano mi również warunki na jakich będzie można ustawiać takie znaki itd. Jestem mega zbudowany tym spotkaniem. Oczywiście jeszcze długa droga bo trzeba będzie zawrzeć porozumienie pomiędzy lasami, a gminą (...) - informuje radny w mediach społecznościowych.
- Korzystając z obecności na sesji prezesa GPO Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o o zaproponowałem jemu spotkanie w tym temacie. Znając jego otwarte podejście jak również jego zespołu prawdopodobnie będę mógł liczyć na ich wsparcie w realizacji tego pomysłu. Dodatkowo rozważam rozszerzenie ścieżek o możliwość wejścia z obwodnicy i dojście na zalew wzdłuż ogródków działkowych „Sasanka”. Przy okazji można było by poprawić tamtą drogę co pozytywnie wpłynęło by na komfort działkowców jak również miłośników dwóch kółek. Może przy tej okazji i zwiększonego ruchu w tym rejonie ograniczyłoby to tworzenie dzikich wysypisk wzdłuż tej ścieżki - dodaje radny.
Punkt początkowy szlaków miałby miejsce na "Zalewie" w Bogatyni. Tam również miałyby się znajdować tablice informacyjne z mapą terenu wraz z naniesionymi szlakami, podstawowymi danymi o ich długości, stopniu trudności i kolorystyce. Radny Zawada proponuje cztery potencjalne trasy: szlak A "Do Wigancic Żytawskich"; szlak B "Na szczyt Hałdy"; szlak C "Dookoła Hałdy" i szlak D "Na golonkę" - do Działoszyna.
Przypomnijmy, że w projekcie budżetu na 2023 rok urzędnicy zaplanowali również pieniądze na budowę drogi rowerowej na odcinku Bogatynia- Zatonie oraz budowę ścieżki pieszo-rowerowej Bogatyni przy ul. Opolowskiej, a także dokumentację budowy trasy rowerowej (ER3b) 701 Trzciniec - Krzewina, Porajów - Trzciniec. Wszystko razem za ok 1 mln zł.