Trwa realizacja projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce".

 

fot. UMiG Bogatynia

W dniu 10 lipca 2020 r. w Städtische Museen Zittau - Kulturhistorisches Museum Franziskanerkloster (Muzea Miejskie Zittau - Muzeum Klasztoru Franciszkanów) odbyło się spotkanie poświęcone projektowi naukowemu pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Gospodarzami spotkania byli Panowie Nadburmistrz Miasta Zittau -Thomas Zenker oraz Dyrektor Muzeów Miejskich dr Peter Knüvener wraz z osobami towarzyszącymi. Po stronie zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz Gminy Bogatynia - Naczelnik Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji - Mirosław Drewniacki, reżyser filmowy oraz właściciel firmy "pro omnia film" - Andreas Sulzer, konsultant naukowy -  prof. Johannes Preuß, mgr inż. Marek Michalski - zewnętrzny ekspert w dziedzinie fotointerpretacji zdjęć lotniczych oraz dr hab. Paweł Rodziewicz, prof. UJK - prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego.

Tematem spotkania było omówienie założeń projektu naukowego, który jest obecnie realizowany na terenie miejscowości Sieniawka, a dokładnie byłych koszar wojskowych z okresu II Wojny Światowej - Zittwerke. W trakcie spotkania mgr inż. Marek Michalski, który pełni funkcję koordynatora naukowego ze strony polskiej, przedstawił prezentację na temat głównych celów projektu naukowego "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Przedmiotowy projekt naukowy, kierowany jest  przez Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne i skupia się na wyjaśnieniu losów więźniów oraz jeńców wojennych, dlatego nadzór merytoryczny sprawuje Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy  i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Niezmiennie owiane tajemnicą pozostają Zittwerke, dawne koszary i fabryka zbrojeniowa. Oficjalnie mówi się, że Zittwerke produkowały tylko silniki do pierwszego działającego odrzutowca Me 262 i testowały je na stanowiskach badawczych w naziemnych budynkach koszar. Wypowiedzi świadków i zdjęcia lotnicze z okresu wojny wskazują jednak na istnienie nieznanych jeszcze podziemnych kompleksów i tajne przedsięwzięcia zbrojeniowe.

Badaniem mają zostać objęte naziemne i podziemne obiekty obszaru oraz ich historia. Sprawie poświęcony jest również projekt filmu dokumentalnego redakcji Historii Współczesnej ZDF. Podczas konferencji w miejscu pamięci obozu koncentracyjnego Groß Rosen w lutym 2020 r. szef redakcji Stefan Brauburger podkreślił szczególne znaczenie wspólnej polsko-niemieckiej ponownej oceny tematu. Reżyser i producent filmowy Andreas Sulzer (właściciel firmy "pro omnia film"), który był również obecny na spotkaniu w Zittau, od wielu lat współpracuje z redakcją ZDF przy produkcji filmów historycznych o czasach nazistowskich. Szczegóły projektu filmowego zostały przedstawione w komunikacie prasowym na stronie internetowej telewizji ZDF. Andreas Sulzer poinformował również o castingu, który odbędzie się 8 sierpnia 2020 r. w Sieniawce. Zdjęcia z udziałem statystów i aktorów odbędą się w dniach 21-23 sierpnia, głównie na terenie dawnych koszar wojskowych.

Gmina Bogatynia pragnie poinformować, że wspiera administracyjnie realizację projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce", jednakże nie partycypuje w kosztach jego realizacji. Liderem projektu jest stowarzyszenie - Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne, które jest organizacją pożytku publicznego (OPP).

Źródło: UMiG Bogatynia

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #1 Mieszkaniec 2020-08-02 20:32
Z czego by żyły ekipy ,,historyków i poszukiwaczy kości " gdyby nie hitlerowska machina śmierci.
Kto wpada na takie chore pomysły jak ,,statysci" do odegrania tamtych czasów.
Szczególną delikatnością w temacie ZW wykazała się Pani Lamparska .Cytuję,,pytam się młodej Pani z dzieckiem jak można Pani tu mieszkać w miejscu gdzie działy się takie straszne historie.
Do organizatorów.
Czy dacie nam normalnie mieszkać, żyć, wychowywać dzieci.. Co my mamy z tym wspólnego?Tworzycie atmosferę śmierc.Większe zbrodnie były w Treblince,Sobiborze,GrossRosen,Matchausen,Dorze..I w setkach innych miejsc w Niemczech,Austrii,Litwie,Łotwie, Ukrainie.
Jest pomnik czego jeszcze chcecie.Pamięć tak ale i opamiętania z waszej strony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Bez komentarza

02-08-2020 Wyświetleń:916 6 Komentarzy

Okleili Ci auto na K…

02-08-2020 Wyświetleń:1724 1 Komentarz

Półfinalistki Miss…

02-08-2020 Wyświetleń:1042 1 Komentarz

To oni będą liczy…

01-08-2020 Wyświetleń:2136 17 Komentarzy

Jak kiedyś prostowa…

01-08-2020 Wyświetleń:640 2 Komentarze

"Historia filii…

01-08-2020 Wyświetleń:764 1 Komentarz

76. rocznica wybuchu…

01-08-2020 Wyświetleń:293 Brak komentarzy

Z Bogatyni do Zittau…

01-08-2020 Wyświetleń:1475 4 Komentarze

Trwa kampania refere…

30-07-2020 Wyświetleń:1649 24 Komentarzy

Nowe wsparcie unijne…

30-07-2020 Wyświetleń:1120 7 Komentarzy

Kradł paliwo - usł…

30-07-2020 Wyświetleń:515 Brak komentarzy

Zarekwirowane automa…

30-07-2020 Wyświetleń:1131 7 Komentarzy

poniedziałek, sierpień 03, 2020