- reklama -

Trwa realizacja projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce".

 

fot. UMiG Bogatynia

W dniu 10 lipca 2020 r. w Städtische Museen Zittau - Kulturhistorisches Museum Franziskanerkloster (Muzea Miejskie Zittau - Muzeum Klasztoru Franciszkanów) odbyło się spotkanie poświęcone projektowi naukowemu pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Gospodarzami spotkania byli Panowie Nadburmistrz Miasta Zittau -Thomas Zenker oraz Dyrektor Muzeów Miejskich dr Peter Knüvener wraz z osobami towarzyszącymi. Po stronie zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz Gminy Bogatynia - Naczelnik Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji - Mirosław Drewniacki, reżyser filmowy oraz właściciel firmy "pro omnia film" - Andreas Sulzer, konsultant naukowy -  prof. Johannes Preuß, mgr inż. Marek Michalski - zewnętrzny ekspert w dziedzinie fotointerpretacji zdjęć lotniczych oraz dr hab. Paweł Rodziewicz, prof. UJK - prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego.

Tematem spotkania było omówienie założeń projektu naukowego, który jest obecnie realizowany na terenie miejscowości Sieniawka, a dokładnie byłych koszar wojskowych z okresu II Wojny Światowej - Zittwerke. W trakcie spotkania mgr inż. Marek Michalski, który pełni funkcję koordynatora naukowego ze strony polskiej, przedstawił prezentację na temat głównych celów projektu naukowego "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Przedmiotowy projekt naukowy, kierowany jest  przez Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne i skupia się na wyjaśnieniu losów więźniów oraz jeńców wojennych, dlatego nadzór merytoryczny sprawuje Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy  i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Niezmiennie owiane tajemnicą pozostają Zittwerke, dawne koszary i fabryka zbrojeniowa. Oficjalnie mówi się, że Zittwerke produkowały tylko silniki do pierwszego działającego odrzutowca Me 262 i testowały je na stanowiskach badawczych w naziemnych budynkach koszar. Wypowiedzi świadków i zdjęcia lotnicze z okresu wojny wskazują jednak na istnienie nieznanych jeszcze podziemnych kompleksów i tajne przedsięwzięcia zbrojeniowe.

Badaniem mają zostać objęte naziemne i podziemne obiekty obszaru oraz ich historia. Sprawie poświęcony jest również projekt filmu dokumentalnego redakcji Historii Współczesnej ZDF. Podczas konferencji w miejscu pamięci obozu koncentracyjnego Groß Rosen w lutym 2020 r. szef redakcji Stefan Brauburger podkreślił szczególne znaczenie wspólnej polsko-niemieckiej ponownej oceny tematu. Reżyser i producent filmowy Andreas Sulzer (właściciel firmy "pro omnia film"), który był również obecny na spotkaniu w Zittau, od wielu lat współpracuje z redakcją ZDF przy produkcji filmów historycznych o czasach nazistowskich. Szczegóły projektu filmowego zostały przedstawione w komunikacie prasowym na stronie internetowej telewizji ZDF. Andreas Sulzer poinformował również o castingu, który odbędzie się 8 sierpnia 2020 r. w Sieniawce. Zdjęcia z udziałem statystów i aktorów odbędą się w dniach 21-23 sierpnia, głównie na terenie dawnych koszar wojskowych.

Gmina Bogatynia pragnie poinformować, że wspiera administracyjnie realizację projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce", jednakże nie partycypuje w kosztach jego realizacji. Liderem projektu jest stowarzyszenie - Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne, które jest organizacją pożytku publicznego (OPP).

Źródło: UMiG Bogatynia

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #4 Batia 2020-08-04 09:28
Czy to będzie taki sam film nakręcony prze ZDF jak Nazi matki, nazi ojcowie „Nasze matki, nasi ojcowie” wybielający zbrodnie niemieckie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #3 Ja Kowalsky 2020-08-03 17:33
Pamiętacie państwo wykopki w Sieniawce prze firmę instalującą geotermię. Na działce odkryto skrzynie z amunicją, panzervausty, i znaczki obozowe ZW. Przeszedłem się z kiloma do muzeum w Zittau.Przyjeto je niezbyt chętnie i poinformowano mnie,, proszę przyjść za tydzień " Przyszedłem zwrócono mi je ze zdawkową odpowiedzią przekazaną przez osobę nie z gremium historyków a osobę biletujacą za wstęp.
Odpowiedź brzmiała,, nic nam nie wiadomo co to i jest to dla nas bez wartości historycznej"
Wieloletnie działania grupy młodych łudź z ŁGP dało nowe światło na Sieniawkę w czasach hitleryzmu. Zadziwia mnie teraz ta ochota na działanie że strony niemieckiej. Zgadzam się że ten casting jest przegięciem. Po co i dla kogo jest robienie,, cyrku"w amerykańskim stylu jak z mostem nad jeziorem w Pilchowicach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #2 Antoni 2020-08-03 15:42
Trzeba przypomnieć Niemcom o czynach ich ojców i dziadków.O tysiącach zamordowanych ofiar Zittwerke ,o dzieciach-bliźniakach potwora Mengele,który miał tu swój oddział i na oczach matek wykonywał bestialskie eksperymenty na ich dzieciach.Zaproście ludzi,którzy zgłosili się do ŁGP jako naoczni świadkowie tamtych dni,niech opowiedzą o tym,jak Niemcy mordowali Polaków w Zittwerke.I największa tajemnica.....kilkaset ludzi spędzonych pod ziemię i żywcem pogrzebanych w ostatnim miesiącu wojny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 Mieszkaniec 2020-08-02 20:32
Z czego by żyły ekipy ,,historyków i poszukiwaczy kości " gdyby nie hitlerowska machina śmierci.
Kto wpada na takie chore pomysły jak ,,statysci" do odegrania tamtych czasów.
Szczególną delikatnością w temacie ZW wykazała się Pani Lamparska .Cytuję,,pytam się młodej Pani z dzieckiem jak można Pani tu mieszkać w miejscu gdzie działy się takie straszne historie.
Do organizatorów.
Czy dacie nam normalnie mieszkać, żyć, wychowywać dzieci.. Co my mamy z tym wspólnego?Tworzycie atmosferę śmierc.Większe zbrodnie były w Treblince,Sobiborze,GrossRosen,Matchausen,Dorze..I w setkach innych miejsc w Niemczech,Austrii,Litwie,Łotwie, Ukrainie.
Jest pomnik czego jeszcze chcecie.Pamięć tak ale i opamiętania z waszej strony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Radni uchwalili podw…

30-11-2020 Wyświetleń:403 Brak komentarzy

Finał Powiatowej Li…

30-11-2020 Wyświetleń:74 Brak komentarzy

Nakrętki od serca

30-11-2020 Wyświetleń:146 Brak komentarzy

W bogatyńskim szpit…

29-11-2020 Wyświetleń:7985 55 Komentarzy

Biblioteka wznawia d…

29-11-2020 Wyświetleń:157 Brak komentarzy

Petycja w obronie Tu…

27-11-2020 Wyświetleń:1281 6 Komentarzy

Uważaj na czad

26-11-2020 Wyświetleń:624 Brak komentarzy

"Bezpańskie…

26-11-2020 Wyświetleń:1555 3 Komentarze

Awaria, przerwa w do…

25-11-2020 Wyświetleń:1852 2 Komentarze

Zmieniono Radę Nadz…

24-11-2020 Wyświetleń:4664 37 Komentarzy

Rewitalizacja kolej …

24-11-2020 Wyświetleń:1490 6 Komentarzy

Zawody Crossfit Boga…

24-11-2020 Wyświetleń:704 Brak komentarzy

wtorek, grudzień 01, 2020