Zaprosiliśmy kandydatów (komitety) do wyrażenia opinii i poglądów w zaproponowanych przez nas blokach tematycznych. Wszystkim zadaliśmy 10 takich samych pytań. Prezentujemy kolejeną sylwetkę. Odpowiedzi przysłał Wojciech Dobrołowicz. Treść publikujemy bez ingerencji redakcyjnej.

Wojciech Dobrołowicz, fot. mat. wyb.

[Czytaj także: Wybory: sprawdzamy kandydatów]

1) Jakie jest Pana zdanie na temat wydobycia węgla brunatnego w Bogatyni i sytuacji z tym związanej, również w aspekcie lokalnym jak i międzynarodowym?

Węgiel brunatny to dla nas „brunatne złoto”. Dopóki złoża się nie wyczerpią powinien być wydobywany. Nie może być tak, aby kraje, w których funkcjonują kopalnie, zakazywały prowadzenia tego rodzaju działalności w naszym kraju.  Transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa i rozkładać się na wiele lat. I oto będę zabiegał.

Ochrona miejsc pracy Kopalni oraz Elektrowni Turów to jest powinność nas wszystkich. Transformacja energetyczna staje się faktem, ale musi ona uwzględniać interesy mieszkańców Bogatyni oraz całej gminy. Moim celem jest jak najdłuższe funkcjonowanie „Turowa”. Wszelkie decyzje muszą być podejmowane z uwzględnieniem głosu mieszkańców. Przez kilkadziesiąt lat kombinat turoszowski był źródłem utrzymania dla tysięcy rodzin, a osiągnięcie neutralności klimatycznej nie może się odbywać z pokrzywdzeniem pracowników i ich rodzin. Głos burmistrza musi być w tej kwestii jednoznaczny i słyszalny.

2) Jakie najważniejsze problemy ma teraz Bogatynia i jak je rozwiązać?

Miasto i Gmina Bogatynia boryka się od wielu lat z różnymi problemami. Według mnie najpoważniejszymi są:

    1. Brak poczucia bezpieczeństwa– konieczne jest jak najszybsze otwarcie Komisariatu Policji zapewnienie większej liczby policjantów, zwiększenie aktywności straży miejskiej, uruchomienie i rozbudowa monitoringu, ścisła współpraca z instytucjami w zakresie wykrywania przestępstw, uporządkowanie koryta Miedzianki i innych cieków wodnych, nowe oświetlenie drogowe i doświetlenie przejść dla pieszych oraz uporządkowane chodniki i pobocza.
    2. Niepewność przyszłości w zakresie dalszego funkcjonowania Kopalni i Elektrowni oraz ochrona miejsc pracy – obrona kompleksu Turów i ochrona miejsc pracy, utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji, nowe targowisko miejskie z lokalizacją ustaloną w konsultacjach społecznych, nowe targowisko w Sieniawce oraz przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje.
    3. Brak nowych miejsc pracy - Zawsze kołem zamachowym gospodarki są inwestycje drogowe oraz budownictwo mieszkaniowe. Pozyskiwanie środków zewnętrznych m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych stanowi istotny punkt mojego programu. Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa stanowi ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju lokalnej gospodarki oraz przyczynia się do poprawy poziomu życia mieszkańców. Dla rozwoju gminy konieczne jest także zwiększanie ilości mieszkań. Planuję uruchomienie programu budowy mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkanie+”.
    4. Problemy komunikacyjne–wymagana jest rozbudowa linii autobusowej komunikacji miejskiej, zabieganie o szybką budowę linii kolejowej do Bogatyni, uruchomienie przystanku kolejowego w Porajowie, remont i budowa dróg (zwłaszcza na terenach wiejskich), a także dofinansowanie już wiele lat obiecanej przebudowy drogi Bogatynia –Opolno Zdrój.
    5. Problemy z dostępem do mediów i zły stan infrastrukturalny –istotne jest przeprowadzenie inwestycji, które w końcu poprawią warunki życia mieszkańców, do których należą uciepłownienie Trzcińca i innych obszarów Bogatyni, budowa wodociągu do Wolanowa, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, modernizacja sieci ciepłowniczej i wodociągowej, dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz odnawialnych źródeł energii.

3) Czy budżet Bogatyni wymaga restrukturyzacji? Jak powinny funkcjonować finanse Bogatyni?

Budżet to plan finansowy, w którym powinny zostać zabezpieczone środki na podstawowe zadania własne gminy, ale także na inwestycje. Nie można mówić o restrukturyzacji budżetu, gdy nie ma strategicznego planu na przyszłość. A gmina Bogatynia nie posiada żadnego planu rozwoju, żadnej długofalowej strategii. Niestety nikt do tej pory nie widział takiej potrzeby. A szkoda, ponieważ przez takie działanie pozyskiwanie środków zewnętrznych może zostać ograniczone. Oczywiście, obecnie znając sytuację oraz problemy gminy i Urzędu zmieniam to. Nie można dzielić środków z budżetu tylko „na tu i teraz”. Mam perspektywiczny plan na przyszłość. Jeśli zostanie przez mieszkańców zaakceptowany, zrestrukturyzuję budżet tak, aby w końcu  środki były planowane zarówno na potrzeby bieżące, jak i na inwestycje.

Oczywiście konieczne jest racjonalne wydatkowanie publicznych środków, także oszczędzanie, ale nigdy nie pozwolę, aby odbywało się to kosztem mieszkańców, rad osiedlowych czy też klubów i stowarzyszeń. Wiem, że te środki służą realizacji bardzo ważnych celów, takich jak integracja czy też aktywizacja społeczna. Jestem zwolennikiem myślenia, że zamiast szukać oszczędności niejednokrotnie pozornych, to należy pozyskiwać dodatkowe środki zewnętrze chociażby unijne z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

4) Czy szpital w Bogatyni powinien funkcjonować i w jakiej formie?

Szpital musi pozostać i służyć kolejnym pokoleniom Bogatynian. Oczywiście względy ekonomiczne są bardzo ważne i wymuszają pewne zmiany w funkcjonowaniu  placówek ochrony zdrowia. Jestem zwolennikiem modernizacji i unowocześniania naszego szpitala chociażby poprzez zakup wysokospecjalistycznego sprzętu do diagnostyki obrazowej (rezonans, tomograf). Zwiększenie jakości świadczonych usług medycznych i poprawa warunki pracy personelu medycznego to dla mnie priorytet.

5) Jaki jest Pana pomysł na rozwiązanie sytuacji z legalizacją bogatyńskiego kąpieliska?

W tym przypadku nie potrzebujemy nowego pomysłu, lecz konsekwentnych działań, rozmów oraz zastosowania się to obowiązujących przepisów. Mój plan jest taki, aby do końca 2020  roku pozyskać niezbędną dokumentację, a po nowym roku przeprowadzić niezbędne prace naprawcze i wykończeniowe. Odbiór i otwarcie basenu miejskiego nastąpi do końca czerwca 2021 roku.

6) Czy Urząd Miasta i Gminy oraz spółki gminne powinny funkcjonować w takiej formie jak dotychczas?

Urząd powinien być dla mieszkańców i służyć mieszkańcom. Zawsze podchodzę z szacunkiem do drugiego człowieka i tego samego oczekuję od wszystkich moich współpracowników. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli pracować na rzecz mieszkańców. Wprowadzamy już projekt „Mobilny urzędnik”, by osoby starsze i schorowane mogły załatwić wiele spraw u siebie w domu. Powołany został także Koordynator ds. dostępności, aby opracować zmiany powodujące przełamanie barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością, tak aby mogły samodzielnie załatwić wiele spraw. Na pewno należy wzmocnić merytorycznie i poprawić efektywność działów związanych z realizacją inwestycji i pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

Natomiast odnosząc się do spółek gminnych, to bez wątpienia konieczny jest merytorycznie przeprowadzony audyt. Dostrzegam duże możliwości ich rozwoju, który gwarantują dobrze wykwalifikowani pracownicy. Oczywiście zawsze można usprawnić niektóre obszary, tak aby spółki lepiej służyły wszystkim mieszkańcom.

7) Kto będzie powołany na Pana zastępców ds. polityki regionalnej i ds. inwestycji?

Na pewno będą to osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Osoby, które znają problemy, z jakimi od wielu lat borykają się mieszkańcy oraz zdecydowane, aby realizować zadania sprawnie, skutecznie i zgodnie z prawem.

8) Proszę wymienić 3 najważniejsze inwestycje, które powinny być zrealizowane w Bogatyni?

1. Modernizacja i doposażenie szpitala gminnego.

2. Uruchomienie monitoringu miejskiego i modernizacja oraz uzupełnienie oświetlenia ulicznego w całej gminie i mieście.

3. Remont i modernizacja placówek oświatowych.

9) Jakie są – według Pana – największe atuty Bogatyni?

Miasto i Gminę Bogatynia zamieszkują wspaniali ludzie, którzy wybrali ten teren jako swoje miejsce na ziemi i nie zamieniliby go na żadne inne. Z jednej strony miejsce bardzo malownicze, położone na styku trzech granic, z drugiej bardzo uprzemysłowione z kompleksem Turów. Połączenie tych walorów powoduje, że jest to wyjątkowe miejsce.

10) Jak poprawić bezpieczeństwo w Bogatyni?

Jak już wcześniej wspomniałem należy jak najszybciej otworzyć nowy  Komisariat Policji i zwiększyć liczbę policjantów. W całym kraju słyszymy o odtwarzaniu i budowie nowych policyjnych posterunków. Po rozmowie z mieszkańcy chciałbym, aby taki nowoczesny posterunek Policji powstał w Porajowie. Niedługo taki posterunek powstanie w Węglińcu, nie widzę przeszkód, aby powstał również w gminie Bogatynia. 

Zwiększyć aktywność straży miejskiej w zakresie utrzymania spokoju i porządku w miejscach publicznych. Priorytetem jest uruchomienie i rozbudowa monitoringu, a także ścisła współpraca z właściwymi instytucjami w zakresie wykrywania przestępstw. Należy też pamiętać o zagrożeniu związanym z możliwymi podtopieniami, w tym celu trzeba  uporządkować koryto Miedzianki i innych cieków wodnych. Na bezpieczeństwo na drogach wpłynie nowe oświetlenie drogowe i doświetlenie przejść dla pieszych, a zwłaszcza na terenach wiejskich chodniki oraz uporządkowane pobocza.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.