Rodzina z Węglińcu została porażona piorunem. Poszkodowanych zostało 7 osób w tym noworodek.

 Zdjęcie przykładowe, fot. Archiwum 

- 29.08.2021 r. o godz. 17.16 dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o porażeniu piorunem 8 osób, do którego doszło w parku przy placu Wolności w Węglińcu. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy z JRG Zgorzelec oraz dwa zastępy z OSP KSRG Węgliniec. Na miejscu okazało się, że poszkodowanych zostało 7 osób: 3 osoby dorosłe oraz 4 osoby małoletnie, w tym noworodek. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala przez przybyłe na miejsce zdarzenia Zespoły Ratownictwa Medycznego - opisuje zdarzenie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. 

Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu wydała komunikat jak postępować w takim przypadku. 

Piorun to chwilowe, przejściowe wyładowanie atmosferyczne o bardzo dużym ładunku elektrycznym, do którego dochodzi pomiędzy chmurami lub też między chmurami a ziemią. Są niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Na zdjęciu Pioruny. Źródło internet.
Najlepiej w czasie burzy być w domu. Dobrym schronieniem jest też samochód, o ile jest zaparkowany w bezpiecznym miejscu (np. nie pod drzewem). W domu trzeba zamknąć okna, lepiej też nie dotykać metalowych przedmiotów.

Przebywanie w czasie burzy na otwartej przestrzeni znacząco zwiększa ryzyko porażenia piorunem. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli już znajdziemy się na otwartej przestrzeni w czasie nawałnicy, warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować i czego unikać.

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy (najlepszymi przewodnikami są metal i woda).

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.